Napísal to v stredu web stanice BBC. V sobotňajšom finále vo švajčiarskej Bazileji zvíťazil zástupca Rakúska, ktorý Izrael porazil o 79 bodov.
Speváčka Yuval Raphaelová, ktorá zaspievala baladu New Day Will Rise, sa vo finále umiestnila na prvom mieste v hlasovaní divákov, po započítaní bodov od poroty ale skončila druhá. Pôvodne pritom bola na 14. mieste, hlasy v telefonickom a internetovom hlasovaní ju ale vyniesli až na popredné priečky.
Verejnoprávne televízie v Írsku, Holandsku, Belgicku, Španielsku, Fínsku a na Islande sa preto začali pýtať na systém hlasovania a niektoré z nich požiadali o prepočítanie a úplný výpis hlasov. Diváci totiž môžu hlasovať až dvadsaťkrát, a to telefonicky, cez SMS alebo prostredníctvom aplikácie.

"Systém, v ktorom môže každý odovzdať až 20 hlasov, nahráva manipuláciu. Treba zistiť, či k tejto manipulácii došlo v našej krajine aj v tých, ktoré sa zúčastnili, alebo nezúčastnili, "povedala belgická poslankyňa Katia Segersová.
Organizátor súťaže, Európska vysielacia únia (EBU), uviedol, že hlasovanie bolo nezávisle skontrolované a overené, ale že námietky berie vážne. Na vysielaciu úniu sa chce popri írskej televízii RTE a španielskej RTVE obrátiť aj belgická VRT, ktorá žiada o transparentnosť hlasovania, alebo fínska YLE. Tá vyzýva na aktualizáciu súčasných pravidiel.
„Súťaž je čoraz viac ovplyvňovaná spoločenským a geopolitickým napätím. Účasť Izraela vyvoláva otázku, či je Eurovízia stále ešte apolitická, zjednocujúca a kultúrna akcia,“ uviedli holandské stanice Avrotros a NPO.

Riaditeľ súťaže Martin Green povedal, že organizátori od sobotňajšieho finále s niektorými televíziami o hlasovaní hovorili a všetkých teraz čaká spoločná debata, kde budú hodnotiť uplynulý ročník.
„Je potrebné zdôrazniť, že hlasovanie v Eurovízii je to najpokročilejšie na svete a že výsledky každej krajiny kontroluje a preveruje obrovský tím ľudí, aby sa vylúčili akékoľvek podozrivé alebo neregulárne spôsoby hlasovania,“ dodal Green.