Návrh počíta s predĺžením daňových škrtov z roku 2017, keď Trump začal prvé funkčné obdobie, alebo so zavedením nových daňových úľav. Opatrenie však zvýši už také vysoké zadlženie Spojených štátov. Štátny dlh sa teraz pohybuje okolo 36,2 bilióna dolárov a ak zmeny prejdú Senátom, zvýši sa dlh v najbližších desiatich rokoch o 3,8 bilióna dolárov, uvádza nezávislý Rozpočtový úrad Kongresu (CBO).
Nové úľavy by sa vzťahovali aj na príjmy zo sprepitného alebo na splátky pôžičiek pri nákupe automobilu. Návrh už nepočíta s mnohými dotáciami pri obnoviteľných zdrojoch z doby predchádzajúceho prezidenta Joea Bidena, zvyšuje ale výdavky na armádu a na činnosť imigračných úradov. Sprísňuje aj podmienky na získanie nároku na zdravotné a potravinové programy pre milióny chudobných. Návrh má asi 1 000 strán.
Trump navrhovanému zákonu hovorí „jeden veľký krásny návrh zákona“. Opoziční demokrati sú proti návrhu a kým sa o ňom začalo pred schválením debatovať, na stranu demokratov sa priklonil aj republikán Thomas Massie, považovaný za tzv. fiškálneho jastraba. Tak sa hovorí ľuďom, ktorí kladú dôraz na to, aby bol rozpočet vlády pod kontrolou a krajine príliš nezaťažovali dlhy.

Ratingová agentúra Moody 's minulý týždeň znížila hlavný rating Spojených štátov z najvyššej možnej známky Aaa o jeden stupeň na známku Aa1, zdôvodnila to práve narastajúcim dlhom. Nižší rating môže viesť k ďalšiemu predraženiu financovania dlhu. Spojené štáty mali najvyšší rating u všetkých troch hlavných ratingových agentúr do roku 2011, keď im najvyššiu známku odobrala agentúra Standard & Poor's. V roku 2023 sa pridala aj agentúra Fitch.