Dohoda umožní Británii najbližších 99 rokov využívať strategicky dôležitú americko-britskú leteckú základňu na atole Diego Garcia. „Strategická poloha základne má pre Britániu mimoriadny význam, od nasadenia lietadiel na boj proti teroristom v Iraku a Afganistane až po predvídanie hrozieb v Červenom mori a Indopacifiku,“ uviedol Starmer na tlačovej konferencii. „Uzavretím dohody teraz a za našich podmienok sme si zaistili silnú ochranu, ktorá základni umožní fungovať ďalšie storočie,“ dodal.
Starmer mal suverenitu nad ostrovmi oficiálne Mauríciu odovzdať na slávnostnej virtuálnej ceremónii vo štvrtok ráno. Museli ju odložiť pre predbežné opatrenie súdu po sťažnosti dvoch britských občianok narodených na Čagoských ostrovoch.
Tie patria k asi 2 000 pôvodným obyvateľom ostrovov, ktorých Británia v 60. rokoch vysídlila pre výstavbu vojenskej základne. Ženy namietali, že v prípade odovzdanie ostrovov Mauríciu bude pre pôvodných obyvateľov a ich potomkov ešte náročnejšie vrátiť sa do bývalej vlasti. Sudca Martin Chamberlain po pojednávaní vyhlásil, že predtým vydaný súdny príkaz by mal byť zrušený „a nemalo by byť vydané žiadne ďalšie predbežné opatrenie“.
Maurícius ocenil opätovné získanie Čagoských ostrovov od Británie
Maurícius vo štvrtok privítal rozhodnutie Spojeného kráľovstva vrátiť kontrolu nad Čagoskými ostrovmi v Indickom oceáne tejto africkej krajine. Tamojší premiér Navin Ramgoolam to označil za „veľké víťazstvo“ a dohodu medzi Mauríciom a Britániou vyzdvihli aj Spojené štáty.
„Je to veľké víťazstvo pre nás a pre maurícijský národ. Završuje proces dekolonizácie Maurícia, ktorý sa začal v roku 1968,“ uviedol Ramgoolam.
Štvrtkové rozhodnutie britskej vlády ocenila aj americká diplomacia a zdôraznila spoluprácu všetkých troch krajín v súvislosti s vojenskou základňou na ostrove Diego Garcia. Washington „víta historickú dohodu… (ktorá) zabezpečuje dlhodobú, stabilnú a efektívnu prevádzku spoločného americko-britského vojenského zariadenia na Diego Garcia, ktoré má zásadný význam pre regionálnu a globálnu bezpečnosť,“ vyhlásil minister zahraničných vecí Marco Rubio.

Čagoské ostrovy boli dosiaľ súčasťou Britského indickooceánskeho územia. Nachádzajú sa približne 500 kilometrov južne od Maldív a asi 2 000 kilometrov severovýchodne od ostrova Maurícius. Tvorí ich približne 60 atolov s celkovou rozlohou asi 60 štvorcových kilometrov. Napriek strategickej polohe ostrovov sa Británia minulý rok rozhodla odovzdať ich Mauríciu, od ktorého ich oddelila v roku 1965 v čase koloniálnej správy.