Štvrtkové rozhodnutie sa týka ženských párov, ktoré sa rozhodli mať spolu dieťa a využili na to umelé oplodnenie v zahraničí. Súd tak nezmenil taliansku legislatívu, ktorá umožňuje umelé oplodnenie v Taliansku fakticky len heterosexuálnym párom.
Podľa ústavného súdu je protiústavný zákaz obsiahnutý v zákone z roku 2004. Ten znemožňuje uznať ako rodiča ženu z rovnopohlavného páru, ktorá nie je biologickou matkou.
Podľa ústavných sudcov však dieťa má právo mať podobný právny vzťah aj so ženou, ktorú súd označuje za „zamýšľanú matku“. Na druhej strane má zamýšľaná matka podľa súdu mať rovnaké povinnosti voči dieťaťu, ktoré sa rozhodla zaobstarať so svojou partnerkou či manželkou.
Ústavný súd v Ríme „označil neuznanie oboch matiek za diskriminačné“ a dodal, že porušuje niekoľko článkov ústavy. Rozhodnutím chcel zabezpečiť právo dieťaťa na nepretržitý vzťah s každým z rodičov a s príbuznými z každej vetvy rodiny. Súčasný stav „nezaručuje najlepší záujem maloletého“.
Na súd sa obrátila dvojica žien, ktoré spolu majú dvojročné dieťa. Matričné úrady však odmietli zaregistrovať ako rodičov aj takzvanú zamýšľanú matku, píše agentúra ANSA.
„Nemysleli sme si, že budeme prví,“ vyhlásili pre rozsudku. U predchádzajúceho dieťaťa naopak úrady obe matky ako rodičia zapísali.
Elly Schleinová, líderka opozičnej Demokratickej strany, označila rozhodnutie súdu za „historické“. Dodala, že je „ťažkou politickou porážkou“ pre pravicovú koaličnú vládu, ktorá „využívala dúhové rodiny ako politický terč“.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa dlhodobo stavia proti LGBTQ+ komunite a tvrdí, že jej myšlienky v krajine s katolíckou väčšinou narušujú tradičné rodinné hodnoty. Od jej nástupu do funkcie v roku 2022 aktivisti vládu kritizujú za narúšanie občianskych práv ľudí hlásiacim sa k tejto menšine.
Nebiologické matky pred štvrtkovým rozhodnutím riskovali, že v prípade smrti partnerky alebo v prípade rozpadu vzťahu stratia prístup k svojim deťom, alebo, že nebudú môcť vziať dieťa k lekárovi bez súhlasu druhého rodiča.
Občianske zväzky párov rovnakého pohlavia sú v Taliansku legálne od roku 2016, ale zákon o ich rodičovských právach bol doteraz nejasný, vysvetľuje AFP.
