Trump sa oháňal snímkami „vriec s telami belošských farmárov z JAR“. V skutočnosti použil staré zábery z Konga

Snímky vriec údajných zavraždených belošských farmárov, ktorými chcel americký prezident Donald Trump upozorniť svojho juhoafrického náprotivka Cyrila Ramaphosu na údajné zabíjanie belochov v Juhoafrickej republike (JAR), sú v skutočnosti fotografie z konfliktu v Kongu. Napísala to vo štvrtok večer agentúra Reuters. Biely dom na žiadosť agentúry o komentár zatiaľ nereagoval.

23.05.2025 10:00
USA JAR Trump Ramaphosa prezident prijatie... Foto: ,
Americký prezident Donald Trump (vpravo) ukazuje fotografie počas stretnutia s juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 21. mája 2025.
debata (2)

„Toto všetko sú bieli farmári, ktorí sú pochovaní," povedal Trump k vytlačeným fotografiám, na ktorých sú muži v oblekoch nad mŕtvymi telami vo vreciach.

Reuters však upozornil, že ide o jeho video z 3. februára, na ktorom sú humanitárni pracovníci chystaní na hromadný pohreb tiel obetí, ktoré zomreli po útoku povstalcov na východokonžské mesto Goma. Agentúra tento záber neskôr stiahla, keď stret prerástol do rozsiahlejšieho konfliktu.

JAR USA Trump Azyl Odlet Čítajte viac Prvá skupina belošských Juhoafričanov využila ponuku Trumpa na azyl v USA

Fotka je dostupná na webe magazínu American Thinker, kde sa píše o konfliktoch a rasovom napätí v JAR, ale aj v Kongu. Pod snímkou nie je žiadny popisok, pretože pochádza z videoreportáže publikovanej na YouTube. Autorka článku z 13. februára agentúre povedala, že Trump priložený obrázok „zle identifikoval", zároveň však poukázala na „rastúci tlak vyvíjaný na belošských Juhoafričanov".

K incidentu v Oválnej pracovni sa vyjadril aj autor videoreportáže Djaffar Al Katanty. „Trump pred zrakmi celého sveta použil moju snímku, to, čo som natočil v Kongu, aby sa pokúsil presvedčiť prezidenta Ramaphosu, že černosi v JAR zabíjajú belochov," povedal reportér Reuters.

Trump chce znovu otvoriť väznicu Alcatraz. Stane sa to realitou?
Video

Ramaphosa navštívil Trumpa v stredu. Prezident USA mu po priateľskom rozhovore prehral video týkajúce sa obvinení z genocídy bielej menšiny, čo Ramaphosa odmietol. Podľa neho to nie je v súlade s politikou JAR, kde teraz vládne demokracia. Zároveň však spomenul kriminalitu v krajine, v dôsledku ktorej zomierajú ako belosi, tak aj černosi.

APTOPIX Trump Zelenskyy Čítajte viac Trump priznal, že hádka so Zelenským bola plánovaná. Odhalil, prečo sa pustil do ukrajinského lídra

JAR v roku 1948 po volebnom víťazstve Národnej strany zaviedla rasovú diskrimináciu zvanú apartheid, ktorá zbavila africké obyvateľstvo všetkých občianskych práv. V roku 1984 bola prijatá nová ústava, podľa ktorej sa krajina premenila na multirasový bielošsko-miešanecko-ázijský štát s belošskou nadvládou. Africká väčšina, ktorá mala byť umiestnená v samosprávnych územiach, bola z akéhokoľvek rozhodovania vylúčená.

Trump predviedol svoj ikonický tanec aj na konferencii CPAC
Video

Vláda pod tlakom černošskej verejnosti i zahraničia postupne odstránila početné rasistické opatrenia, avšak na podstate apartheidu bezpodmienečne trvala. Segregáciu černošského a belošského obyvateľstva parlament definitívne zrušil novou ústavou z apríla 1994. Pre politické násilnosti v krajine medzi rokmi 1984 až 1994 zomrelo najmenej 25 000 ľudí.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #JAR #Kongo #Donald Trump #Cyril Ramaphosa