Podľa informácií denníka Financial Times od dobre informovaných zdrojov sa kancelár snažil potlačiť akékoľvek vnútorné diskusie o výhodách dodávok plynu cez tento plynovod.
Jeden zo zdrojov uviedol, že správy o tom, že ruskí a americkí podnikatelia napojení na Kremeľ sa pokúšajú obnoviť prevádzku súkromných plynovodov, podnietili Merza k rokovaniam s predstaviteľmi v Berlíne a Bruseli o tom, ako tomu zabrániť.
„Zaradenie Nord Streamu do sankčného zoznamu EÚ by pre neho potenciálne vyriešilo politický problém,“ uviedli zdroje. Hovorca nemeckej vlády potvrdil, že Merz sa usiluje o sankcionovanie Nord Stream 2.
Podľa zdrojov budú navrhované sankcie EÚ zamerané na spoločnosť Nord Stream 2 AG, švajčiarsku firmu, ktorá vlastní plynovody, ako aj na akékoľvek ďalšie spoločnosti, ktoré by mohli byť vytvorené na prevádzku projektu. Zatiaľ nie je jasné, či budú tieto obmedzenia voči Nord Stream 2 skutočne zavedené – Európska komisia musí o tejto otázke rokovať s vládami členských štátov. Nové sankcie môžu byť schválené len za predpokladu jednomyseľnej podpory všetkých členských krajín.
Európska komisia pripravuje 18. balík sankcií proti Ruskej federácii. Nové potenciálne opatrenia zahŕňajú aj sankcie voči plynovodom Nord Stream, pripomína agentúra UNIAN.
20. mája Rada EÚ schválila 17. balík sankcií proti Rusku. Tieto opatrenia sa zameriavajú najmä na tzv. „tieňovú flotilu“ ruskej ropnej dopravy. V súčasnosti je pod sankciami EÚ už 342 lodí.
