„Je už zrejmé, že podmienky budú tento rok mimoriadne náročné,“ povedal minister novinárom po tom, ako sa zúčastnil na cvičení hasenia požiarov, ktoré sa konalo južne od Atén.
Šéf gréckych hasičov Theodoros Vagias uviedol, že počas tzv. požiarnej sezóny trvajúcej od 1. mája do 31. októbra bude navýšený počet elitných hasičských jednotiek nasadených do rizikových oblastí. „Klimatická kríza tu bude aj naďalej a my musíme byť efektívnejší v dohľade, pripravenosti a mobilizácii zdrojov,“ povedal agentúre AP.
Podľa údajov Informačného systému Európskej únie o lesných požiaroch sa tam plocha i škody spôsobené lesnými požiarmi v ostatných rokoch prudko zvyšujú. V roku 2021 poničili požiare viac ako 1 300 kilometrov štvorcových porastov a v roku 2023 to bolo dokonca 1 745 kilometrov štvorcových, čo je približne trojnásobok priemeru rokov 2011 až 2020. Podmienky pre vznik požiarov značne zhoršujú rastúce priemerné teploty i suchá.
Grécki hasiči sa čoraz viac spoliehajú aj na moderné technológie, ako napríklad sledovanie či aj hasenie požiarov pomocou dronov schopných doslova sa prepletať v korunách stromov. Vo štvrtok zorganizovali neďaleko Atén cvičenie, v ktorom testovali takéto drony, či napríklad aj simulovali evakuáciu detského letného tábora ohrozeného plameňmi s viacerých strán. Na cvičení sa zúčastnili aj príslušníci pobrežnej stráže či ozbrojených síl.

Počet hasičov sa za posledné dva roky podľa údajov gréckych úradov zvýšil približne o 20 percent, zatiaľ čo flotila sledovacích dronov narástla zo 45 na 82 takýchto lietadiel. AP dodáva, že v rámci programu EÚ je do Grécka na sezónu posielaných aj 300 hasičov z Česka, Francúzska, Rumunska, Moldavska a Bulharska.