Putin podľa svojho poradcu Jurija Ušakova povedal Trumpovi, že sa Ukrajina snaží narušiť priame rokovania s Ruskom úmyselnými útokmi na civilné ciele. Trump podľa svojho vyjadrenia s ruským vodcom hovoril aj o nedeľňajšom ukrajinskom dronovom útoku na lietadlá na ruských vojenských letiskách. Putin podľa Trumpa zdôraznil, že Rusko bude musieť reagovať.
Ušakov podľa ruskej štátnej agentúry TASS neoznámil, čo konkrétne povedal Putin Trumpovi v reakcii na tieto útoky. „O tejto téme sa naozaj hovorilo. Čo som mohol, to som na túto tému povedal. Trump kategoricky zdôraznil, že príslušné ukrajinské orgány o tom vopred americkú stranu neinformovali,“ vyhlásil poradca Kremľa.
Ukrajina v nedeľu oznámila, že v rámci bezprecedentnej operácie s krycím názvom „Pavučina“ vypustila na rôznych miestach v Rusku ďaleko od ukrajinských hraníc 117 bezpilotných lietadiel, ktoré na najmenej štyroch leteckých základniach zaútočili na ruské strategické bombardéry dlhého doletu schopné niesť jadrové zbrane. Kyjev potom spomínal poškodenie či zničenie asi tretiny tejto flotily.
Poradca Kremľa pre medzinárodné otázky Ušakov dnes spomenul pondelkové druhé kolo priamych rozhovorov medzi Rusmi a Ukrajincami v Istanbule. „Tieto rozhovory, ako bolo zdôraznené, sa Ukrajina pokúsila narušiť na priamy rozkaz kyjevského režimu (vykonaním) cielených útokov na čisto civilné ciele,“ povedal Ušakov, keď informoval o telefonickom rozhovore prezidentov Ruska a Spojených štátov.
TASS v tejto súvislosti pripomenul víkendové útoky na mosty v ruskej Brjanskej a Kurskej oblasti. Putin ich dnes popoludní označil na rokovaní s členmi svojej vlády za teroristický čin, z ktorého obvinil Ukrajinu. Kyjev zatiaľ na vyjadrenie šéfa Kremľa nereagoval. Podľa agentúry Reuters Putin, z ktorého rozkazu ruské sily vo februári 2022 zaútočili na susednú krajinu, tak otvorene spochybnil zmysel mierových rozhovorov s Ukrajinou.

„Bol to dobrý hovor, ale nebol to hovor, ktorý povedie k okamžitému mieru,“ napísal Trump v príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social. „Prezident Putin povedal, a veľmi dôrazne, že bude musieť na nedávny útok na letecké základne odpovedať,“ dodal. Trump doplnil, že v približne hodinu a 15 minút trvajúcom telefonáte s Putinom hovorili nielen o nedeľňajšej ukrajinskej operácii, ale tiež o rôznych ďalších útokoch oboch strán konfliktu. Príspevok už neskôr nebol dostupný.
Ukrajina, ktorá sa bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii už vyše troch rokov, čelí ruskému bombardovaniu prakticky denne. V pondelok sa v Istanbule druhýkrát za posledné tri roky zišli priamo ukrajinská a ruská delegácia, ktoré sa dohodli na výmene vojnových zajatcov, ktorí sú ťažko zranení alebo mladší ako 25 rokov a návrate ďalších tiel padlých vojakov. Prelom v otázke možného prímeria vo vojne pondelkové rokovanie neprinieslo. Ukrajina súhlasí s nedávnym americkým návrhom na nepodmienečné 30-dňové prímerie, ruská strana v pondelok podľa agentúr spomínala len možnosť niekoľkodňových prerušení bojov na niektorých úsekoch frontu, aby armády mohli pozbierať telá padlých vojakov.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po pondelkových rusko-ukrajinských rozhovoroch v Istanbule povedal, že by si želal usporiadať v Turecku tiež vrcholnú schôdzku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s Putinom, na ktorú by rád pozval aj Trumpa. Biely dom oznámil, že Trump je ochotný pozvanie prijať; Kremeľ však v utorok uviedol, že stretnutie hláv štátov Ruska, USA a Ukrajiny je v blízkej budúcnosti málo pravdepodobné.

Útoky Kyjeva na ruské vojenské letiská prudko zvyšujú úroveň rizika v konflikte na Ukrajine a hrozia jeho rozšírením. Podľa ruskej agentúry TASS to uviedol osobitný vyslanec prezidenta USA pre Ukrajinu Keith Kellogg v rozhovore pre americkú televíznu stanicu Fox News. Biely dom nedávno uviedol, že nemal dopredu informácie o útoku Ukrajincov na ruské letiská hlboko v tyle, kde boli umiestnené aj strategické bombardéry.
„Úroveň rizika dramaticky stúpa. Ľudia musia pri národnej bezpečnosti pochopiť toto: keď útočíte na časť systému prežitia protivníka, teda na jeho triádu, jeho jadrovú triádu, znamená to, že vaša úroveň rizika stúpa, pretože neviete, ako sa druhá strana zachová, nemáte istotu. A oni (úrady v Kyjeve – pozn. TASS) urobili presne toto,“ povedal Kellogg vo Fox News.
Ubezpečil, že práve tomuto vývoju vojenských akcií na Ukrajine sa Washington snaží zabrániť. Spojené štáty sa podľa neho nechcú ocitnúť v situácii, v ktorej sa „úroveň rizika zvýši natoľko, že sa tento konflikt rozšíri".