Ukrajinci tvrdia, že zničili alebo poškodili desiatky strategických bombardérov a lietadiel včasného varovania. Tento útok, plánovaný vyše jeden a pol roka, predstavuje míľnik v modernom vojenstve, zhodujú sa viacerí analytici. Útok demonštruje technologické i strategické schopnosti Ukrajiny. Podľa satelitných snímok a nezávislých analýz bolo nenávratne zničených najmenej 12–13 lietadiel, čo znamená vážny úder pre Kremeľ.

Potvrdené straty
Operácia Pavučina cielila na štyri kľúčové ruské letecké základne: Belaja (Irkutská oblasť), Olenja (Murmanská oblasť), Ivanovo (Ivanovská oblasť) a Ďagilevo (Riazanská oblasť). Na základe satelitných snímok, videí a správ ukrajinského generálneho štábu môžeme potvrdiť nasledujúce straty:
Letecká základňa Belaja (Irkutská oblasť):
4× Tu-22M3 (nadzvukové bombardéry) – zničené, potvrdené satelitnými snímkami.
3× Tu-95MS (strategické bombardéry) – úplne zničené, potvrdené satelitnými snímkami OSINT analytika Chrisa Biggersa.
1× Tu-95MS – poškodené, pravdepodobne neopraviteľné.
„Zábery z Belaje ukazujú totálnu devastáciu. Tri Tu-95MS a štyri boli nenávratne zničené,“ uviedol Chris Biggers na Twitteri, pričom zverejnil satelitné snímky potvrdzujúce škody.

Letecká základňa Olenja (Murmanská oblasť):
Najmenej 4× Tu-95MS – potvrdené videami zverejnenými ukrajinským novinárom Jurijom Butusovom, ktoré zachytávajú horiace lietadlá po zásahu palivových nádrží.
Neznámy počet Tu-22M3 – pravdepodobne zasiahnuté, no bez konkrétneho počtu. Butusov označil útok na Olenju za „husársky kúsok“, zdôrazňujúc, že drony presne zamerali palivové nádrže, čo viedlo k rozsiahlym požiarom.
Letecká základňa Ivanovo (Ivanovská oblasť):
Najmenej 1× A-50 (lietadlo včasného varovania a riadenia, AWACS) – pravdepodobne zasiahnuté, podľa správ agentúr Reuters a Moscow Times. Tieto lietadlá sú pre Rusko mimoriadne cenné, keďže ich má len menej ako desať, každé s hodnotou približne 350 miliónov dolárov a o pár kusov už prišlo.
Letecká základňa Ďagilevo (Riazanská oblasť):
Neznámy počet Tu-95MS a Tu-22M3 – potvrdené zásahy siedmimi výbuchmi, no konkrétne straty nie sú detailne overené.
Celkovo ukrajinský generálny štáb 3. júna 2025 potvrdil zničenie 12 lietadiel, hoci SBU pôvodne uvádzala zásah až 41 strojov, čo predstavuje 34 percent ruskej flotily strategických bombardérov. „Najmenej 13 ruských lietadiel bolo zničených a mnoho ďalších poškodených,“ uviedol Andrij Kovalenko, šéf Centra boja proti dezinformáciám pri ukrajinskej Rade národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).
Mení operácia pravidlá vojny?
Operácia Pavučina je považovaná za majstrovské dielo logistického a technologického plánovania. SBU pod vedením Vasyla Maľuka a pod dohľadom prezidenta Volodymyra Zelenského pripravovala útok vyše 18 mesiacov. Drony boli prepašované do Ruska v drevených konštrukciách na nákladných autách, pričom ich strechy sa otvárali na diaľku, aby drony mohli vzlietnuť priamo pri cieľoch. „Najzaujímavejšie je, že ‚kancelária‘ našej operácie bola priamo vedľa úradu FSB v jednej z ruských oblastí,“ prezradil Zelenskyj na Telegrame, čím zdôraznil odvahu a precíznosť akcie.
Ukrajinský letecký expert Valerij Romanenko označil útok za „čierny deň pre ruské letectvo“. „Deväťdesiatpäť percent bojových misií s riadenými strelami Kh-101 vykonali práve Tu-95MS. Tieto straty sú pre Rusko nenahraditeľné,“ uviedol vo videu pre ukrajinské médiá. Drony, ktoré stáli len zlomok ceny lietadiel (približne 500 dolárov oproti 150 miliónom za jeden bombardér), demonštrovali revolúciu vo vojenskej taktike. „Ukrajina ukázala, že vojna sa nevedie len silou, ale aj rozumom,“ dodal Romanenko.

Reakcie Ruska: Minimalizácia a výzvy po odvete
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo požiare na základniach v Murmanskej a Irkutskej oblasti, no tvrdí, že škody sú minimálne a lietadlá budú opravené. „Dotyčná technika nebola zničená, ale len poškodená,“ uviedol námestník ministra zahraničia Sergej Riabkov pre Reuters. Naproti tomu proruské kanály ako Rybar a Fighterbomber hovoria o katastrofe. „Strategické bombardéry Tu-95 a Tu-22 sa už nevyrábajú. Tieto straty sú nenávratné,“ uviedol Rybar na Telegrame. Fighterbomber označil 1. jún za „čierny deň ruského strategického letectva“. Niektorí ruskí blogeri prirovnali útok k „ruskému Pearl Harboru“ a volajú po jadrovej odvete, čo vyvoláva obavy z eskalácie konfliktu.

Dopady na ruskú vojenskú stratégiu
Strata Tu-95MS, Tu-22M3 a A-50 znamená vážny zásah do ruských kapacít na vedenie diaľkových raketových útokov. Tu-95MS sú kľúčové pre odpaľovanie striel s plochou dráhou letu, ako sú Kh-101, ktoré Rusko používa na útoky na ukrajinskú infraštruktúru. Tu-22M3, schopné niesť nadzvukové rakety Ch-22, a A-50, ktoré koordinujú vzdušné operácie, sú pre Rusko takmer nenahraditeľné. „Rusko má menej ako desať A-50 a výroba nových Tu-95 či Tu-22M3 bola zastavená už pred desaťročiami,“ uviedol vojenský korešpondent BBC Pavel Aksenov.
Podľa analytika Vojtěcha Bahenského ide o „významný milník v sabotážnych operáciách“. „Ukrajina ukázala schopnosť zasiahnuť ciele tisíce kilometrov od frontu, čo mení dynamiku konfliktu,“ povedal pre iROZHLAS. Odhadované škody vo výške sedem miliárd dolárov podčiarkujú ekonomický dopad na Rusko, ktoré už čelí sankciám a obmedzeným výrobným kapacitám.
Význam pre Ukrajinu
Operácia Pavučina je vojenským aj symbolickým triumfom Ukrajiny. „Tieto lietadlá ničili naše domovy a zabíjali civilistov. Odplata je nevyhnutná,“ vyhlásil šéf SBU Vasyl Maľuk. Útok zároveň posilňuje pozíciu Ukrajiny pred rokovaniami v Istanbule, kde Kyjev žiada úplné prímerie a návrat zajatcov. „Po takejto facke Rusku bude ťažké tvrdiť, že môžu diktovať podmienky,“ poznamenal Romanenko.
Kryvyj Rih sa rozlúčil s civilnými obeťami ruského raketového útoku.
Zábery horiacich bombardérov a satelitné snímky zničených lietadiel sa šíria svetom, čím Ukrajina dokazuje, že aj s obmedzenými zdrojmi dokáže efektívne čeliť presile. Operácia Pavučina pdľa novinára Jurija Butusova „nemá obdoby vo svetovej praxi“. Ako uviedol Pete Shmigel pre Kyiv Post, „tento útok je míľnikom v transformácii moderného vojenstva, kde lacné drony menia pravidlá hry“.
Moderné technológie
Počas operácie bola použitá moderná technológia riadenia bezpilotných lietadiel, ktorá kombinovala autonómne algoritmy umelej inteligencie s manuálnym zásahom operátora, vysvetľuje SBU na Telegrame.
Niektoré drony po strate signálu automaticky prešli na autonómny režim a pokračovali v plnení misie podľa vopred naplánovanej trasy. Po priblížení sa k presne určenej cieľovej oblasti sa bojová hlavica aktivovala automaticky.
