Do Los Angeles dnes dorazili príslušníci Národnej gardy. Informuje o tom agentúra AP. Členovia kalifornskej Národnej gardy boli podľa AP videní vo federálnom komplexe v centre mesta, ktorý zahŕňa detenčné centrum, kde v posledných dňoch dochádza ku konfliktom.
„Prezident Trump podpísal prezidentské vyhlásenie, ktoré stanovuje nasadenie 2000 príslušníkov Národnej gardy na riešenie bezprávia, ktorému bolo umožnené prekvitať,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová. Vrcholných demokratických predstaviteľov Kalifornie pritom označila za neschopných.
V juhovýchodnej časti Los Angeles sa policajti stretli so zhruba stovkou demonštrantov, z ktorých niektorí niesli mexické vlajky a mali nasadené rúška, napísala agentúra Reuters.
Trumpov splnomocnenec pre ochranu hraníc Tom Homan medzitým stanici Fox News potvrdil, že gardisti budú v Los Angeles nasadení v sobotu večer miestneho času (v noci na nedeľu SELČ).
Kalifornský guvernér Gavin Newsom rozhodnutie administratívy označil za cielenú provokáciu, ktorá iba zvýši napätie.
„Tieto protesty radikálnej ľavice, podnecovateľov a často platených provokatérov, nebudú tolerované. Odteraz tiež nebude dovolené nosiť na protestoch masky. Čo títo ľudia chcú skrývať a prečo?“, napísal dnes ráno SELČ americký prezident na svojej sieti Truth Social. V príspevku tiež chválil Národnú gardu, ktorej ďakoval za dobre odvedenú prácu, hoci z médií zatiaľ nie je zrejmé, či Národná garda už zasiahla.
Prezident Trump medzitým na svojej sociálnej sieti napísal, že ak guvernér a starostka Los Angeles Karen Bassová „nezvládajú svoju prácu – a všetci vedia, že nezvládajú – potom zasiahne federálna vláda a ten problém vyrieši“. V tejto súvislosti vyhlásil, že v Los Angeles dochádza k nepokojom a rabovaniu.
Minister obrany Hegseth na X uviedol, že Národná garda je nasadená s okamžitou platnosťou, aby pomohla v Los Angeles federálnym bezpečnostným zložkám. „A ak násilie neustane, budú nasadení aj príslušníci námornej pechoty v aktívnej službe z Camp Pendleton – sú v stave najvyššej pohotovosti,“ dodal.
Protesty postavili demokratov riadených Los Angeles, kde podľa sčítania ľudu tvoria veľkú časť obyvateľov hispánci a ľudia narodení v zahraničí, proti republikánskemu prezidentovi, ktorý si v rámci svojho druhého funkčného obdobia stanovil za cieľ tvrdo zakročiť proti nelegálnej migrácii.
Podľa svedkov agentúry Reuters začali úrady neskoro popoludní zadržiavať niektorých demonštrantov. Koľko ľudí bolo zatknutých, úrady neoznámili. Terajšie protesty sa začali v piatok po tom, ako bolo pri sérii razií Úradu pre imigráciu a clá (ICE) v meste zadržaných 44 osôb.
Ministerstvo vnútornej bezpečnosti vo svojom vyhlásení k piatkovým protestom uviedlo, že 1000 výtržníkov obkľúčilo budovu federálnych bezpečnostných zložiek, napadlo príslušníkov imigračného úradu ICE, prepichovalo pneumatiky, poškodzovalo budovy, ako aj majetok hradený z peňazí daňových poplatníkov. Agentúra Reuters napísala, že sa jej presnosť tvrdenia ministerstva nepodarilo bezprostredne overiť.