Ľudí protestujúcich v Los Angeles proti raziám imigračných úradov americký prezident Donald Trump v pondelok obvinil z povstania.
Obyvatelia dostali príkaz, aby sa nezhromažďovali v centre mesta. V pondelok (9. júna) ráno polícia strážila prevažne opustené ulice. Niekoľkí protestujúci v noci na pondelok používali pyrotechniku. Trump vyhlásil, že keby v meste nenasadil jednotky Národnej gardy, Los Angeles by bolo úplne zničené.
„Ľudia, ktorí spôsobujú problémy, sú profesionálni agitátori a povstalci,“ povedal Trump novinárom vo Washingtone. Protesty v Los Angeles, kde žije veľká latinskoamerická populácia, boli vyvolané raziami a desiatkami zatknutí ľudí, ktorí sú podľa úradov nelegálnymi migrantmi a členmi gangov.
Tom Homan, ktorý v Trumpovej administratíve má na starosti hranice krajiny, poprel, že by imigračná a colná správa vykonala akékoľvek razie. Zatknutia podľa neho súviseli s kartelmi v Mexiku a Kolumbii. „Nebola to imigračná razia,“ povedal pre televíziu MSNBC a uviedol, že išlo o vyšetrovanie prania špinavých peňazí, daňových únikov a colných podvodov. Starostka Los Angeles Karen Bassová pre CNN povedala, že napriek Trumpovej rétorike „nejde o občianske nepokoje v celom meste“. Počas dvoch dní bolo zatknutých najmenej 56 ľudí a traja policajti utrpeli ľahké zranenia.
Vyslať Národnú gardu do Kalifornie bol skvelý nápad
Vyslať Národnú gardu do Kalifornie zasiahnuté násilnými nepokojmi bolo podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa skvelé rozhodnutie. Keby ho jeho administratíva neurobila, Los Angeles by bolo úplne zničené, tvrdí dnes v príspevku na sociálnej sieti Truth Social. Kalifornia vedená demokratickým guvernérom Gavinom Newsomom podľa denníka The Washington Post (WP) podala kvôli kauze žalobu na Trumpovu administratívu.
Prezident vyjadril presvedčenie, že Newsom, ktorého označil hanlivým výrazom, aj starostka Los Angeles Karen Bassová by mu mali ďakovať a hovoriť, aký je skvelý, ale namiesto toho „sa rozhodli klamať ľudu Kalifornie a Ameriky“, že Národná garda nebola potrebná a že protesty boli mierumilovné. Trump tiež sľúbil, že vždy urobí, čo je potrebné, aby zabezpečil bezpečnosť občanov.

Cesta k autoritárstvu?
Newsom nasadenie Národnej gardy na potlačenie protestov bez konzultácie s ním označil za nezákonné, a dnes sa preto jeho štát obrátil na súd, kde požaduje zrušenie Trumpovho nariadenia. Guvernérov úrad tiež vo formálnom liste požiadal ministra obrany Petea Hegsetha, aby vojakov stiahol.
Trump navyše pred Bielym domom novinárom povedal, že by Newsoma zatkol, keby bol splnomocnencom pre ochranu hraníc Tomom Homanom. Homan v sobotu hrozil tým, že zatkne kohokoľvek, kto by kládol prekážky vynucovaniu imigračných zákonov v Kalifornii, vrátane guvernéra. Newsom na to reagoval výzvou, nech ho teda zatkne.
Dnes guvernér v reakcii na Trumpove slová uviedol, že to je jednoznačný krok na ceste k autoritárstvu. „Prezident Spojených štátov práve vyzval na zatknutie guvernéra v úrade,“ napísal s tým, že dúfal, že takýto deň nikdy nezažije.
V nedeľu večer v reakcii na vyslanie Národnej gardy vyšli do ulíc Los Angeles tisíce ľudí. Protestujúci na krátky čas zablokovali kľúčovú diaľnicu a zapaľovali autá, poriadkové sily proti nim použili slzný plyn, gumené projektily či zábleskové granáty.
Protesty v druhom najľudnatejšom meste USA vypukli v piatok po tom, ako imigračné úrady v meste uskutočnili sériu razií a zadržali najmenej 44 ľudí za údajné porušenie imigračných predpisov.
Kalifornia: Trump pošliapal suverenitu štátu
Generálny prokurátor amerického štátu Kalifornia Rob Bonta v pondelok vyhlásil, že prezident USA Donald Trump „pošliapal“ suverenitu štátu, keď bez konzultácie nariadil nasadenie jednotiek Národnej gardy na potlačenie protestov proti imigračnej politike v Los Angeles.
Bonta to vyhlásil v pondelok, keď oznámil plány žalovať Trumpovu administratívu. Uviedol, že štát požiada súd o vyhlásenie, že nasadenie gardy bolo nezákonné, a bude sa domáhať predbežného opatrenia na zastavenie ich misie. Žaloba má byť podaná ešte v priebehu pondelka.

Trump tvrdí, že vyslanie Národnej gardy bolo potrebné, pretože kalifornskému guvernérovi Gavinovi Newsomovi sa podľa neho nepodarilo zastaviť protesty proti imigračným agentom.
Národná garda je zvyčajne podriadená príslušnému guvernérovi. Podľa denníka New York Times je to prvýkrát za 60 rokov, čo prezident prevzal jej velenie bez súhlasu guvernéra. Naposledy to urobil prezident Lyndon Johnson v roku 1965 v Alabame na ochranu aktivistov za práva Afroameričanov.
Pokojné ráno, vo vzduchu stále visel zápach dymu
Ulice Los Angeles, v ktorom sa v posledných dňoch odohrali násilné strety, boli dnes ráno miestneho času podľa agentúry AP pokojné, aj keď vo vzduchu stále visel zápach dymu. V niekoľkomiliónovom meste je viditeľná silná prítomnosť bezpečnostných zložiek, v Los Angeles sú naďalej tiež príslušníci Národnej gardy, čo vyvolalo tvrdú kritiku voči administratíve republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa zo strany kalifornského demokratického guvernéra Gavina Newsoma.
Kým väčšina mesta bola ušetrená akéhokoľvek násilia, strety sa prehnali niekoľkými blokmi v centre a aj pár ďalšími miestami.
Upratovanie trosiek zo zhorených áut a odstránenie graffiti nastriekaného na radnici a ďalšie budovy blízko detenčného zariadenia, ktoré bolo hlavným ohniskom stretov, môže podľa AP trvať niekoľko dní. Už dnes s ním začali pracovníci, ktorí z ulíc odpratávali odpad, a to vrátane nádob po slznom plyne, alebo premaľovali posprejované budovy. Policajné vozidlá z viacerých miest južnej Kalifornie zase blokovali prístup do ulíc v centre.
Nedeľa bola tretím dňom demonštrácií proti raziám imigračných úradov vo veľkomeste na západnom pobreží USA. Protestujúci na krátky čas zablokovali kľúčovú diaľnicu a zapaľovali autá, poriadkové sily proti nim použili slzný plyn, gumené projektily či zábleskové granáty.
Význam protestov
Demonštrácie v Los Angeles odhaľujú hlboké rozdelenie v otázke imigračnej politiky v USA. Podľa NPR ide o jednu z najväčších vĺn odporu od začiatku Trumpovho druhého funkčného obdobia. Zatiaľ čo Biely dom tvrdí, že razie sú nevyhnutné na „ochranu národnej bezpečnosti“, aktivisti a miestni lídri ich považujú za útok na zraniteľné komunity. „Toto nie sú len čísla, sú to rodiny,“ zdôraznil právnik Juan Morales pre CBS Los Angeles.