Zakotvenie Madleen a vylodenie aktivistov v Ašdode ohlásilo na sociálnych sieťach izraelské ministerstvo zahraničných vecí. „Jachta Selfie pred chvíľou zakotvila v prístave Ašdod. Jej pasažieri v súčasnosti absolvujú lekárske vyšetrenia. Cieľom je zabezpečiť, aby boli v dobrom zdravotnom stave," uviedol rezort diplomacie a zverejnil aj fotografiu zachytávajúcu Thunbergovú po vystúpení z lode.
Ako uvádza AP, aktivisti by po skončení prehliadok mali byť prevezení do detenčného zariadenia a následne deportovaní do svojich krajín. Ich plánované deportácie totiž už predtým ohlásil izraelský rezort diplomacie.
Izraelská armáda prevzala v noci na pondelok kontrolu nad touto loďou, ktorou sa okrem Thunbergovej plavil napríklad aj aktivista z Brazílie Thiago Ávila, francúzska europoslankyňa Rima Hassanová i ďalší aktivisti z Francúzska, Turecka či Španielska.
Armáda konala na príkaz izraelského ministra obrany Jisraela Kaca, ktorý jej v nedeľu nariadil, aby lodi zabránila priplávať k brehom Gazy. Vyhlásil pritom, že Izrael nedovolí nikomu narušiť námornú blokádu Gazy, a misiu aktivistov označil za propagandistickú akciu na podporu palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Jachtu Madleen plaviacu sa pod vlajkou Británie prevádzkuje propalestínska koalícia Flotila slobody (FFC). Loď vyplávala minulú v nedeľu 1. júna z prístavného mesta Catania na talianskom ostrove Sicília, pričom v pondelok 9. júna chcela dopraviť do Gazy symbolické množstvo pomoci pre civilistov a zvýšiť medzinárodné povedomie o tamojšej humanitárnej kríze.

Izrael uvalil na Gazu námornú blokádu po tom, ako sa v roku 2007 vlády v pobrežnom pásme ujal Hamas. Podľa izraelskej vlády je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo dodávkam zbraní pre militantov.
Izrael však blokuje do Gazy aj prístup humanitárnej pomoci, za čo je terčom ostrej kritiky zo strany medzinárodného spoločenstva. OSN upozornila, že celej populácii s viac ako dvoma miliónmi obyvateľov hrozí vyhladovanie.
Macron požiadal Izrael o rýchly návrat Francúzov
Francúzsky prezident Emmanuel Macron požiadal izraelské úrady, aby umožnili čo najrýchlejší návrat do krajiny šiestim francúzskym občanom, ktorí boli súčasťou 12-člennej posádky propalestínskych aktivistov na lodi Madleen. Tá mala namierené s humanitárnou pomocou cez izraelskú blokádu do Pásma Gazy a dnes v noci ju zadržala izraelská armáda. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Elysejský palác. Madrid si medzitým predvolal izraelského chargé d'affaires, keďže na palube cestoval tiež španielsky občan, napísal denník El País.
Podobne ako Macron sa vyjadril aj francúzsky minister zahraničia Jean-Noël Barrot. „Od chvíle, ako sme sa dozvedeli o ich projekte, pred ktorého rizikami sme ich varovali, sme v kontakte s izraelskými úradmi, aby sme predišli akémukoľvek incidentu,“ uviedol Barrot v tlačovej správe. Po zadržaní lode Francúzsko požiadalo Izrael o konzulárnu ochranu svojich občanov a o možnosť navštíviť ich na izraelskom území s cieľom zabezpečiť ich rýchly návrat do vlasti, dodal.
Na palube jachty, ktorá vyplávala 1. júna z Talianska, boli ďalej občania Nemecka, Brazílie, Turecka, Holandska a Švédska. Medzi najznámejšie tváre patrí švédska aktivistka Greta Thunbergová či francúzska europoslankyňa palestínskeho pôvodu Rima Hassanová, ktorá má zákaz vstupu do Izraela. Svojou akciou chceli aktivisti okrem dodania symbolického množstva potravín Palestínčanom upozorniť na katastrofálnu situáciu civilistov na vojnou zmietanom území.
Loď, ktorej plavbu organizovalo mimovládne hnutie Koalícia flotily slobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC), v noci obsadili izraelskí vojaci a nasmerovali ju do izraelského prístavu Ašdod, kam doplávala pod kontrolou izraelských úradov dnes večer. Izraelské ministerstvo zahraničia ubezpečilo, že posádka je v poriadku a z Izraela sa dostane späť domov.