Thunbergovú v utorok dopoludnia podľa informácií izraelského rezortu diplomacie deportovali z Izraela – po tom, čo sa v pondelok so skupinou ďalších aktivistov pokúsila loďou vstúpiť do Pásma Gazy.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí dodalo, Thunbergová je na ceste do Švédska, kam pocestuje cez Francúzsko. To, že bude deportovaná, Izrael uviedol ešte v noci na utorok.
Švédska aktivistka sa v pondelok so skupinou ďalších 12 ľudí na humanitárnej lodi Madleen pokúsila doviezť symbolické množstvo pomoci do Pásma Gazy. Zadržali ich izraelské ozbrojené sily, ktoré vykonávajú námornú blokádu tejto palestínskej enklávy.
„Toto je ďalšie úmyselné porušenie práv zo strany Izraela, ktoré sa na zozname pridalo k tým ostatným," uviedla 22-ročná Thunbergová reportérom po svojom príchode na medzinárodné letisko Charlesa de Gaullea v Paríži.
Zároveň podľa agentúry AFP zdôraznila, že jej vlastná skúsenosť „sa nedá ani porovnať s tým, čím si prechádzajú Palestínčania“.
Tých, ktorí nepodpísali, čaká súd
Tí z aktivistov, ktorí podpíšu súhlas s vyhostením, môžu krajinu opustiť v najbližších hodinách, ostatných čaká súd, doplnil úrad. Dokument podpísal aj jeden zo šiestich Francúzov z lode, s ktorými na letisku hovorili francúzski diplomati, povedal podľa agentúry AFP francúzsky minister zahraničia Jean-Noël Barrot. Ďalších päť podľa ministra súhlas s deportáciou nepodpísalo.
„Pasažieri ‚selfie jachty‘ dorazili na Medzinárodné letisko Bena Guriona, aby opustili Izrael a vrátili sa do svojich domovských krajín,“ uviedol rezort diplomacie na sociálnych sieťach. „Tí, ktorí odmietnu podpísať deportačné dokumenty a opustiť Izrael, budú predvedení pred súdnu autoritu,“ dodalo izraelské ministerstvo.
Spravodajský portál The Times of Israel (TOI) skôr objasnil, že k deportácii by malo dôjsť v najbližších hodinách. Na letisku v Tel Avive sa skupina zadržaných aktivistov stretla s konzulmi z krajín, odkiaľ aktivisti pochádzajú.

Len pár hodín pred týmto oznámením rezort diplomacie informoval, že Madleen s 12 aktivistami doplávala do izraelského prístavu Ašdod. Aktivisti vrátane Švédky Grety Thunbergovej mali po vylodení podstúpiť lekárske prehliadky. Podľa agentúry AP mali byť následne prevezení do detenčného zariadenia a potom deportovaní do svojich krajín.
Izraelská armáda prevzala v noci na pondelok kontrolu nad touto loďou, ktorou sa okrem Thunbergovej plavil napríklad aj aktivista z Brazílie Thiago Ávila, francúzska europoslankyňa Rima Hassanová i ďalší aktivisti z Francúzska, Turecka či Španielska.
Armáda konala na príkaz izraelského ministra obrany Jisraela Kaca, ktorý jej v nedeľu nariadil, aby lodi zabránila priplávať k brehom Gazy. Vyhlásil pritom, že Izrael nedovolí nikomu narušiť námornú blokádu Gazy, a misiu aktivistov označil za propagandistickú akciu na podporu palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Izrael uvalil na Gazu námornú blokádu po tom, ako sa v roku 2007 vlády v pobrežnom pásme ujal Hamas. Podľa izraelskej vlády je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo dodávkam zbraní pre militantov.
Loď, ktorú prevádzkuje propalestínska koalícia Flotila slobody, sa plavila pod vlajkou Británie a 1. júna vyplávala z prístavného mesta Catania na talianskom ostrove Sicília.
Cieľom bolo 9. júna dopraviť do Gazy symbolické množstvo pomoci pre civilistov a zvýšiť medzinárodné povedomie o tamojšej humanitárnej kríze spôsobenej blokovaním prísunu pomoci zo strany Izraela, ktorý už 20 mesiacov bojuje v palestínskej enkláve proti Hamasu.
