Povstalci neposkytli podrobnejšie informácie o incidente. Podľa agentúry Reuters bezprostredne nehlásili z miesta žiadne obete. Izraelská armáda neskôr potvrdila, že útoky vykonali raketové lode jej námorníctva.
„Prístav sa využíva na presun zbraní a je ďalším príkladom cynického využívania civilnej infraštruktúry teroristickým režimom húsíov na podporu teroristických aktivít,“ uviedla armáda vo vyhlásení. Operáciu odôvodnila raketovými a dronovými útokmi na izraelské územie.
Hudajda je vstupným bodom pre potraviny a ďalšiu humanitárnu pomoc pre milióny Jemenčanov od začiatku občianskej vojny, keď húsíovia v roku 2014 obsadili hlavné mesto Saná.
Húsíovia ovládajú veľkú časť Jemenu a počas vojny v Pásme Gazy vypustili na plavidlá spojené s Izraelom v Červenom mori desiatky dronov a rakiet, čím narušili svetové námorné trasy. Podľa ich vyjadrení išlo o prejav solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy. Niekoľkokrát vyslali drony a rakety aj priamo na Izrael.
Povstalci s útokmi prestali po prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy z 19. januára. Znovu ich obnovili, keď Izrael zastavil prísun pomoci do vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Sankcie na izraelských ministrov
Británia, Kanada, Austrália, Nový Zéland a Nórsko v utorok uvalili sankcie na dvoch krajne pravicových izraelských ministrov – Itamara Ben Gvira a Bezalela Smotriča, ktorých vinia z opakovaného podnecovania násilia voči Palestínčanom na Západnom brehu Jordánu. Informovala o tom agentúra Reuters, píše TASR.
Táto pätica krajín zmrazuje majetok a uvaľuje cestovné obmedzenia na izraelského ministra pre národnú bezpečnosť Ben Gvira, ktorý je židovským osadníkom zo Západného brehu Jordánu, a na šéfa rezortu financií Smotriča žijúceho tiež v Predjordánsku – v nelegálnej židovskej osade Kedumim.
Spojené štáty sa k tejto iniciatíve nepridali – namiesto toho uviedli, že sankcionujú jednotlivcov a „falošné charitatívne organizácie“, ktoré poskytovali finančnú podporu palestínskej militantnej organizácii Hamas a ďalšej palestínskej skupine.
Škandalózne, reaguje Izrael
Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar označil rozhodnutie Británie a ďalších štyroch krajín za „škandalózne.“ Reuters dodal, že izraelská vláda začiatkom budúceho týždňa zvolá mimoriadne zasadnutie, aby rozhodla, ako na toto „neprijateľné rozhodnutie“ zareaguje.
Smotrič uvalenie sankcií komentoval na slávnostnom otvorení novej osady v Hebronských vrchoch, pričom uviedol, že „pohŕda“ krokom Británie. Dodal: „Ak Boh dá, sme odhodlaní pokračovať v budovaní“ nových osád na okupovaných územiach.
Je to mimoriadne neužitočné, odkazujú USA
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí označil sankcie západných spojencov voči dvom izraelským ministrom za „mimoriadne neužitočné“ a povedal, že „nás to nijako nepriblíži k prímeriu v Gaze“.
„Mali by sa zamerať na skutočného vinníka: Hamas,“ povedal hovorca. „Máme obavy z akéhokoľvek kroku, ktorý by Izrael ešte viac izoloval od medzinárodného spoločenstva,“ doplnil.
Lídri Británie, Francúzska a Kanady v máji vyvinuli tlak na vládu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby ukončila blokádu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, kde podľa medzinárodných expertov hrozí hladomor, a sľúbili „konkrétne kroky“, ak sa nová vojenská ofenzíva izraelskej armády v palestínskej enkláve nezastaví.
V reakcii na politiku Izraela na okupovanom Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy Británia pozastavila so židovským štátom rokovania o voľnom obchode a oznámila ďalšie sankcie proti osadníkom na Západnom brehu Jordánu.
Netanjahu v reakcii na to spomínanú trojicu krajín obvinil, že chcú pomôcť Hamasu a že „stoja na nesprávnej strane dejín“.