V meste Santa Ana, asi 53 kilometrov vzdialenom od Los Angeles, sa príslušníci pohraničnej stráže a miestni policajti v pondelok stretli s demonštrantami pred pobočkou Úradu pre občianstvo a prisťahovalectvo Spojených štátov. Stalo sa tak potom, čo imigrační agenti Úradu pre imigráciu a clá (ICE) v meste začali s raziami, kedy hľadajú ľudí porušujúcich migračné pravidlá. Policajti podľa svedkov na rozohnanie davu použili slzný plyn a niektorých demonštrantov zadržali, napísal denník The Washington Post (WP). Hovorca polície podľa agentúry AP uviedol, že do mesta dorazili príslušníci Národnej gardy, aby zabezpečili federálne budovy.
V pondelok sa tisíce ľudí zúčastnili na protestnom pochode v San Franciscu, ktorý bol podľa polície prevažne pokojný. Demonštranti protestovali proti postupu imigračných úradov po celej krajine a aby vyjadrili solidaritu s prisťahovaleckými komunitami, informovala stanica KGO.
„Hlboko ma znepokojuje, čo sa deje v Los Angeles a po celej krajine. Kalifornia je lepšia vďaka svojej rozmanitosti a nie je správne, aby ľudia boli napríklad pri promócii odtrhnutí od svojich detí,“ povedala účastníčka protestu Holly Minchová v narážke na niekedy nevyberavo tvrdý postup pracovníkov ICE.
V San Franciscu polícia v nedeľu zatkla na 150 osôb blízko budovy imigračných služieb. Podľa polície zatýkanie začalo po tom, čo protestujúci ignorovali príkaz rozísť sa a dopúšťali sa násilia a vandalizmu.
V texaskom Austine úrady v pondelok zatkli viac ako desiatku protestujúcich, oznámil guvernér štátu Greg Abbott na sociálnej sieti X. „Nenásilné protesty sú legálne. Ale akonáhle prekročíte hranicu, budete zatknutí,“ napísal Abbott.
V Dallase bola medzi demonštrantami a ťažkoodencami so štítmi situácia napätá, píše web stanica CNN. Dav ľudí mával transparenty a mexickými a americkými vlajkami. Niektorí protestujúci s tvárami zakrytými šatkami a rúškami na políciu kričali nadávky. Ulice lemovali policajné vozidlá a policajti zrážali niektorých z demonštrantov k zemi, píše CNN s tým, že najmenej jeden protestujúci bol zatknutý.
Polícia v New Yorku uviedla, že aj pri protestoch proti ICE zadržala niekoľko osôb, ktoré v pondelok zablokovali vozidlá pred federálnymi budovami. V New Yorku je na dnešný deň ohlásený ďalší protest proti migračnej politike Trumpovej vlády.
Aj v Atlante v štáte Georgia sa dav ľudí zhromaždil pred budovou ICE a žiadal prepustenie zadržaných. Podobný protest sa odohral v Louiseville v štáte Kentucky.
Odboroví lídri v rôznych mestách volali po oslobodení Davida Huertu, vplyvného odborového predáka, ktorý bol zadržaný v Los Angeles a neskôr prepustený na kauciu. Demonštrácie na jeho podporu sa konali v mestách ako Boston, Pittsburgh, Seattle alebo Washington.

Protesty najprv vypukli v piatok v Los Angeles po tom, čo imigračné úrady vykonali v meste na západnom pobreží Spojených štátov sériu razií a zadržali najmenej 44 ľudí za údajné porušenie imigračných predpisov. Situácia v meste sa vyhrotila v nedeľu po tom, čo Trump proti vôli miestneho guvernéra a starostky rozhodol v meste proti demonštrantom nasadiť Národnú gardu. Americká armáda následne oznámila, že do Los Angeles vysiela stovky príslušníkov námornej pechoty.