„Odsudzujem násilné činy, ktoré sme videli túto noc v Ballymene a v iných častiach Severného Írska, hlavne tie proti polícii,“ vyhlásil v parlamente Starmer. Kriticky sa už skôr vyjadril britský minister pre Severné Írsko Hilary Benn. „Také hrozné scény občianskych nepokojov, ako sme večer videli v Ballymene, nemajú v Severnom Írsku čo robiť," napísal Benn na sieti X.
Ťažkoodenci s obrnenými dodávkami zasiahli za použitia vodných kanónov a nesmrtiacich nábojov potom, čo na nich výtržníci hádzali Molotovove koktaily, časti lešenia a kamene. Pri nočných nepokojoch zapaľovali protestujúce autá a podpálili aj niekoľko domov, z ktorých jeden zhorel. Udalosti sa podľa polície podarilo upokojiť okolo jednej ráno miestneho času (2:00 SELČ).
Nepokoje sa začali v pondelok večer po pôvodne pokojnom pochode na podporu rodiny údajnej obete víkendového sexuálneho útoku.
V súvislosti s týmto činom boli obvinení dvaja 14-roční chlapci, ktorí sa v pondelok postavili pred súd v meste Coleraine. Obaja pochádzajú z Rumunska a svoju vinu popierajú. Polícia zadržala aj tretieho podozrivého, no ten bol následne prepustený bez obvinenia.
Počas prvej noci nepokojov výtržníci podpálili niekoľko domov. Podľa polície išlo o cielené útoky na domy obývané migrantmi.
Ako v noci na stredu informovala agentúra AFP, stovky protestujúcich, z ktorých mnohí mali zakryté tváre, sa v uliciach Ballymeny opäť zhromaždili v utorok večer. Do policajtov hádzali zápalné fľaše, kamene a pyrotechniku. Polícia odpovedala gumovými projektilmi, vodnými delami a nasadila aj špeciálne vycvičené zásahové psy.
Napätie vzrástlo po medializácii informácií o pôvode obvinených tínedžerov, čo viedlo k ďalšiemu rozpútaniu xenofóbnych nálad. Miestne médiá hlásili aj blokovanie ciest v Belfaste.
Zástupca náčelníka polície Ryan Henderson uviedol, že policajti „aktívne pracujú na identifikácii osôb zodpovedných za rasovo motivované nepokoje v Ballymene“, a ubezpečil, že budú postavení pred súd.
Útoky na políciu v Severnom Írsku boli za posledných 27 rokov ojedinelé. Predtým oblasť na tri dekády sužoval krvavý konflikt, v ktorom stáli na jednej stane katolíci usilujúci sa o pripojenie k Írsku a na druhej strane protestanti, ktorí chceli Severné Írsko udržať ako súčasť Spojeného kráľovstva.
