V máji boli namerané teploty o 1,4 stupňa Celzia vyššie ako v predindustriálnom období. Vďaka tomu bol prerušený dlhý rad mesiacov, kedy teploty presiahli 1,5 stupňa nad predindustriálnymi hodnotami. „Hoci to možno ponúkne krátku úľavu pre planétu, očakávame, že prah 1,5 stupňa znova prekonáme kvôli pokračujúcemu otepľovaniu klímy,“ opísal v správe Copernicus.
Tohtoročný nadpriemerne teplý máj bol len o 0,12 stupňa Celzia studenší ako rekordný minuloročný máj. Na východe Európy boli teploty podpriemerné, zatiaľ čo západná Európa sa stretávala s nadpriemernými teplotami. Vo zvyšku sveta boli teploty väčšinou priemerné, podpriemerné hodnoty zaznamenala napríklad India, Aljaška, juh Afriky a východná Antarktída.
Podľa agentúry Copernicus bola jar roku 2025 druhá najteplejšia od začiatku merania s hodnotami 0,59 stupňa Celzia nad priemerom medzi rokmi 1991 až 2020. Teplejšia bola iba jar 2024.
Počas jari zažila časť severozápadnej Európy výnimočné suchá, celkovo boli v tomto regióne najnižšie zrážky od roku 1979. Suchšie podmienky viedli aj k najnižším jarným prietokom riek v Európe od roku 1992, kedy sa začali viesť záznamy.
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), ktorú v mene Európskej komisie realizuje Európske stredisko pre strednodobé predpovede počasia, pravidelne vydáva mesačné klimatické bulletiny, v ktorých informuje o pozorovaných zmenách globálnej teploty vzduchu pri povrchu, pokrytí morí ľadom a hydrologických premenných.
