Lavrov strávi tri dni v Severnej Kórei. Pchjongjang aktívne podporuje vojnu proti Ukrajine

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pristál vo Wonsane v Severnej Kórei. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na štátnu agentúru KCNA. Šéf ruskej diplomacie tak začal plánovanú trojdňovú návštevu krajiny, ktorá je blízkym spojencom Moskvy.

12.07.2025 07:27
debata (10)

Pchjongjang aktívne podporuje vojnu proti Ukrajine – poskytol nielen množstvo munície, rakiet a ďalších zbraní, ale aj tisícky severokórejských vojakov. Tí sa zapojili do bojov proti ukrajinským jednotkám v ruskej Kurskej oblasti.

Podľa Reuters môže byť predmetom rokovania aj možné sprostredkovanie návštevy severokórejského vládcu Kim Čong-una v Rusku. Lavrov dorazil z malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, kde sa zúčastnil na zasadnutí Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Podľa KCNA sa okrem iného stretne so svojím severokórejským náprotivkom.

Ruský minister obrany Šojgu po boku Kim Čong-una na prehliadke zbraní v KĽDR
Video

V polovici júna navštívil Severnú Kóreu tajomník bezpečnostnej rady ruského prezidenta a exminister obrany Sergej Šojgu, ktorý po rokovaní so severokórejským vodcom Kim Čong-unom oznámil, že KĽDR vyšle tisícku ženistov a 5000 armádnych stavebných robotníkov na obnovu poničenej infraštruktúry v Kurskej oblasti.

„Predseda Kim Čong-un prijal rozhodnutie vyslať do Ruska 1000 ženistov, aby odminovali ruské územie, a tiež 5000 vojenských stavbárov, aby obnovili poničené objekty infraštruktúry,“ povedal vtedy Šojgu.

Kim ukázal monštrum. Pozrite si raketu, ktorá zasiahne aj USA (archívne video)
Video

Lavrov navštívil Severnú Kóreu naposledy v júni 2024, keď sprevádzal šéfa Kremľa Vladimira Putina na summit s Kimom v Pchjongjangu. Lídri podpísali dohodu o strategickom partnerstve, v ktorej sa zaviazali k vzájomnej pomoci v prípade, že niektorá z krajín bude čeliť agresii.

Krajiny nezverejnili, koľko severokórejských vojakov v Rusku nasadili, ale predstavitelia Južnej Kórey, USA a Ukrajiny odhadujú, že Severná Kórea vyslala na jeseň minulého roka do Ruska približne 10 000 až 12 000 vojakov. Južná Kórea neskôr uviedla, že Severná Kórea začiatkom tohto roka vyslala do Ruska ďalších zhruba 3000 až 4000 vojakov.

Americkí, juhokórejskí a japonskí predstavitelia podľa Reuters vyjadrujú obavy, že by Kim mohol výmenou od Ruska požadovať dodávky technológií, čo by mohlo zvýšiť hrozbu severokórejského jadrového programu.

Facebook X.com 10 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #KĽDR #Severná Kórea #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"