Moskva zaradila Pavla a Lipavského medzi rusofóbov. Minister: Prekáža mi Putin, nie Rusi

Ruské ministerstvo zahraničia zostavilo zoznam západných politikov, ktorí podľa neho používajú nenávistný jazyk voči Moskve. Sú na ňom napríklad nemecký kancelár Friedrich Merz, šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová, generálny tajomník NATO Mark Rutte či taliansky prezident Sergio Mattarella, z Česka potom prezident Petr Pavel alebo minister zahraničia Ján Lipavský.

30.07.2025 16:20
debata (12)
Trump: Z Putina som veľmi sklamaný, 50 dní na prímerie mu skrátim
Video
Zdroj: Reuters

Dokument ruského ministerstva je nazvaný Príklady vyhlásení úradníkov a zástupcov elít západných krajín ohľadom Ruska, v ktorých je použitý „nenávistný jazyk“. Ruská diplomacia zverejnila minulý týždeň dva podobné zoznamy, v jednom sú výroky z roku 2024 a v druhom citácie z roku 2025.

Russia Putin US Čítajte viac Putinova propagandistka sa vyhráža: dobyť Paríž a pomenovať ho po ruskom lídrovi

Taliansko dnes reagovalo na druhý zoznam, v ktorom je výrok prezidenta z tohtoročného 5. februára z univerzity v Marseille, kde Mattarella prirovnal dobyvačnú vojnu nacistického Nemecka k súčasnej ruskej agresii voči Ukrajine.

Taliansky minister zahraničia Antonio Tajani označil zaradenie talianskej hlavy štátu na ruský zoznam za provokáciu voči Talianskej republike a jej obyvateľom a tiež premiérka Giorgia Meloniová sa proti tomu ohradila. „Taliansko pevne stojí po boku Ukrajiny čeliacej brutálnej agresívnej vojne, ktorú Rusko rozpútalo pred tromi rokmi,“ uviedla Meloniová. Zverejnenie zoznamu údajných rusofobov označila za ďalšiu propagandistickú akciu Moskvy, ktorá má len odviesť pozornosť.

Po ruských útokoch na Ukrajinu je vyše 20 mŕtvych a 85 zranených
Video
Zdroj: Reuters

Na zozname politikov, ktorých výroky považuje Moskva za „rusofóbne“, je aj český prezident Pavel a minister zahraničia Lipavský. V prípade Pavla ide o vyjadrenie z tohtoročného 8. mája, keď prezident pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny povedal, že Rusko sa dnes v niektorých ohľadoch správa podobne ako v minulosti nacistické Nemecko, keď nerešpektuje medzinárodné právo, napadlo suverénnu krajinu a vedie s ňou už viac ako tri roky agresívnu vojnu.

V prípade Lipavského ruské ministerstvo zahraničia spomenulo okrem iného výrok z tohtoročného 5. januára, keď minister označil ruského prezidenta Vladimira Putina za diktátora a na sieti X o ňom podľa ruskej diplomacie napísal, že šéf Kremľa neuznáva Ukrajincov ako národ a Ukrajinu ako štát. V druhom výroku zo 14. mája Lipavský na tlačovej konferencii pred neformálnym zasadnutím ministrov zahraničia NATO v Turecku vyhlásil, že spojenci by mali znovu označiť Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantickú oblasť.

Český minister zahraničia Lipavský: Ukrajine by som ponúkol členstvo v NATO
Video

Na zozname výrokov z roku 2024, ktoré ruské ministerstvo zahraničia vybralo ako rusofóbne, je okrem Pavla a Lipavského napríklad tiež predsedníčka dolnej komory českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová. Tá podľa ruskej diplomacie vlani v júli v televízii uviedla, že podporovať ruského prezidenta Putina je teraz rovnaké, ako podporovať za druhej svetovej vojny nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Zelenskyj, Putin Čítajte viac Ruský propagandista ostro rúbe do Putina: Chamtivé Rusko na Ukrajine nezvíťazilo, treba si sadnúť so Zelenským za jeden stôl

Minister zahraničia ČR Ján Lipavský v reakcii na svoje zaradenie na zoznam povedal, že nenávistný jazyk nepoužíva proti Rusku, ale prekáža mu imperiálna politika ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalšie útoky. Predsedníčka snemovne Markéta Pekarová Adamová či minister pre vedu, výskum a inovácie Marek Ženíšek krok ruskej diplomacie pre ČTK označili za poctu či česť.

„Nepoužívam nenávistný jazyk voči Rusku alebo Rusom. Mne prekáža Putin, jeho putinizmus, jeho imperiálna politika, ktorá sa prejavuje dobyvačnou vojnou proti Ukrajine, celým radom sabotáží aj v Česku alebo informačnou vojnou. Alebo napríklad kybernetickými útokmi proti nám a našim najbližším spojencom,“ povedal Lipavský.

„Avšak moje plány na dovolenku na Kryme to nezmenia, pretože Krym je Ukrajina. Takže zákaz cestovať do Ruska sa ma nijako nedotýka,“ dodal. Lipavský pred dvoma rokmi pri vtedajšej ozbrojenej vzbure žoldnierov z Wagnerovej skupiny v Rusku okrem iného situáciu glosoval tým, že jeho letná dovolenka na Kryme sa približuje.

„Aká pocta! Byť na takomto zozname, navyše v takejto spoločnosti, je pre mňa vyznamenaním,“ uviedla k ruskému kroku Pekarová Adamová.

Za česť to označil tiež Ženíšek. „Už od roku 2015 ma vedú v Kremli na sankčnom zozname, takže ma neprekvapuje, že im prekážajú aj moje výroky. Hovorím o nich totiž celý čas len pravdu,“ poznamenal. Sovietsky zväz a teraz aj Rusko sa podľa neho pravdy vždy báli a bojovali s ňou zastrašovaním a represiou. „Ja sa však určite nezľaknem a budem pokračovať v tom, čo robím a hovorím. Ruský režim je teroristický a stojí na hlinených nohách klamstiev,“ dodal niekdajší predseda parlamentného zahraničného výboru.

Facebook X.com 12 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Petr Pavel #vojna na Ukrajine #rusofóbia #Jan Lipavský
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"