Teplár z SDKÚ dostal na odchod 16 platov

Nominant SDKÚ v riaditeľskom kresle štátnej teplárne Košice Ján Podhorský dostal nedávno po 40-dňovom pôsobení odstupné asi 90-tisíc eur. Informáciu priniesla Televízia Markíza. Ide zrejme o rekordné odstupné vzhľadom na počet dní v zamestnaní.

04.02.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
Peniaze, profesia, mzda, plat Foto:
Ilustračné foto
debata (99)

Podľa informácií Pravdy dostal Podhorský na ruku spolu 16 platov. Situácia pritom mohla byť ešte absurdnejšia. Podľa pravidiel vo firme totiž štátny manažér má nárok na rozprávkové peniaze, aj keby vydržal len jeden deň.

V hre je pritom podobné odstupné aj pre Podhorského nástupcu Ivana Zicha (nominant SaS). Ten tvrdí, že on lukratívne odstupné po štyroch mesiacoch práce nedostal. V teplárni sa dejú zmeny po voľbách často po tom, čo sa v podniku menil vplyv SDKÚ a SaS. Firma má od júnových volieb už štvrtého šéfa.

Po prepuknutí škandálu sa hľadajú možnosti, ako by mohla tepláreň peniaze získať späť. Na spôsobe, ako to dosiahnuť, pracuje súčasné vedenie podniku. Naznačuje to však aj vlastník štátnej akciovky Fond národného majetku.

„Ešte pred medializáciou sme prijali rozhodnutie skontrolovať zmluvy uzavreté s výkonným manažmentom spoločností, mzdových náležitostí a prijatých zásad odmeňovania. Ak zistíme nejaké pochybenie, budeme žiadať nápravu,“ tvrdí hovorca fondu Miloslav Homola. Právnici však tvrdia, že získať peniaze naspäť od človeka, ktorý už vo firme nepracuje, bude veľmi ťažké.

Vysoké odmeny sa vyplácali aj počas minulej vlády, keď mala v košickej teplárni vplyv strana Smer. Za dvojmesačnú činnosť v roku 2006 si každý zo šiestich členov predstavenstva popri základnom plate prilepšil viac ako polmiliónovou odmenou (asi 16 600 eur). Na jeseň 2006 sa menilo aj vedenie štátnej Bratislavskej teplárenskej. Nové vedenie si pritom rozdelilo odmeny za celý rok 2006 v celkovej výške asi 3,5 milióna korún (približne 120–tisíc eur).

Ak by však parlamentom prešiel aktuálny návrh zákona ministerstva hospodárstva pod vedením Juraja Miškova (SaS), ktorý stanovuje spôsob odmeňovania členov dozorných rád a predstavenstiev v štátnych firmách, nič podobné by sa už nemalo stať. Podniky totiž dostanú iba peniaze na odmeny a platy, a tak nebudú mať na vyplácanie „zlatých padákov“.

© Autorské práva vyhradené

99 debata chyba