O škodlivosti očkovania chýbajú dôkazy, zhodujú sa odborníci

Ľuboslava Štofková | 19.04.2010 08:53
injekcia, očkovanie, chrípka Foto:
Účinky očkovania stále vyvolávajú rozporuplné reakcie.
Hrozba namiesto pomoci? Očkovanie väčšina odborníkov stále považuje za najefektívnejšiu zbraň proti infekčným chorobám, no zároveň silnejú hlasy spochybňujúce túto formu prevencie. Diskusia naberá na intenzite práve teraz, keď sa na budúci týždeň Slovensko zapojí do Európskeho imunizačného týždňa, ktorý má zlepšiť informovanosť o očkovaní.

"Očkovaní ľudia ani lekári si dostatočne neuvedomujú riziká očkovania,“ hovorí Valentino Vranič, zakladateľ Iniciatívy pre uvedomenie si rizík očkovania. Je presvedčený, že jeho dcéra dostala čierny kašeľ bezprostredne po tom, čo ju proti tejto chorobe zaočkovali. Iniciatíva združuje viaceré slovenské rodiny, ktoré vinia očkovanie za ochorenia svojich detí. Ďalšie povinné vakcíny im odmietajú dať pichnúť a od štátu žiadajú odškodnenie. Opierajú sa o viaceré publikované vedecké štúdie, spájajúce očkovanie napríklad s autizmom, cukrovkou alebo poruchou imunitného systému.

Odborníci však varujú, že polemika o (ne)očkovaní je zbytočným hazardom. Epidémie infekčných ochorení totiž zabili vo svete viac detí ako všetky vojny. „To, čo robí Iniciatíva, nie je na zvýšenie uvedomenia, ale na obmedzenie, respektíve úplné zastavenie očkovania. S tým nemôže súhlasiť nikto, kto má aspoň základné vedomosti o spôsobe vzniku a šírenia prenosných ochorení za posledných 50 rokov. Sú to milióny zachránených životov, neprepuknutých ochorení, miliardy ušetrených eur na zdravotnú starostlivosť,“ oponuje Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku. Podľa nej WHO nemá v rukách žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že po očkovaní vznikajú závažné ochorenia.

Slovenskí lekári nahlásia Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva ročne asi 100 až 200 nežiaducich reakcií na 1,1 milióna podaných vakcín. Z toho 10 až 20 prípadov skončí v nemocnici. "Prevažnú väčšinu tvoria lokálne reakcie ako začervenanie, bolestivosť a opuch miesta vpichu. Z celkových reakcií sa vyskytujú najčastejšie zvýšená teplota, malátnosť, bolesti hlavy a kĺbov,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková. Spravidla pominú po niekoľkých dňoch bez potreby liečby.

Na Slovensku sa povinne očkuje od 50. rokov minulého storočia. Vďaka tomu sa u nás nevyskytujú ochorenia ako detská obrna, záškrt, tetanus novorodencov či osýpky. Zaočkovanosť detí sa pohybuje medzi 98 a 99 percentami. Minulý rok pribudlo detské očkovanie proti pneumokokom, ktoré zapríčiňujú zápal pľúc, stredného ucha či zápal mozgových blán. Deti sú teda pred dovŕšením dvoch rokov očkované proti jedenástim infekčným chorobám. Napríklad na Ukrajine sa v roku 1996 pre nízku zaočkovanosť vyskytli veľké epidémie záškrtu. Postihovali najmä deti a boli sprevádzané až 5-percentnou úmrtnosťou. "S touto situáciou sa vyrovnávajú dodnes, čo okrem iného znamená, že riziko zánosu tohto ochorenia aj na Slovensko je obrovské. Akákoľvek imunizačná diera môže znamenať návrat ochorenia,“ varuje epidemiologička Viera Morihládková.

Predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcionologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková hovorí, že sa nebráni diskusii o rizikách očkovania, ale na základe vedecky podložených dôkazov. Proti očkovaniu nedávno vystúpila Ľudmila Mušková (HZDS), ktorá označila vakcíny proti prasacej chrípke za hrozbu pre tehotné ženy, pretože obsahujú ortuť. Epidemiológovia z Úradu verejného zdravotníctva to však vyvrátili s tým, že látka thiomersal, obsiahnutá vo vakcíne, neobsahuje ortuť v toxickej forme, ale v organickej soli. Teda sa v tele rozkladá a pre organizmus je neškodná.

grafika očkovanie