Kto je väčší vlastenec? Fico predložil vlastný návrh vlasteneckého zákona

SITA | 26.04.2010 12:56, aktualizované: 
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico prichádza na rokovanie vlády.
Zákon na podporu vlastenectva z dielne SNS s najväčšou pravdepodobnosťou nahradí novela zákona o štátnych symboloch. Právnu normu predložil premiér Robert Fico, vláda ju v pondelok schválila a do parlamentu by mala ísť v skrátenom legislatívnom konaní v utorok.

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) považuje Ficov krok za pragmatický. „Je to politika. Je to pragmatický návrh. Z môjho pohľadu, veci, ktoré sa týkajú školstva, tam sú. Tak na určitej hrane som s tým pragmaticky spokojný,“ povedal po rokovaní vlády Mikolaj. Odmietol, že by bol zo strany Fica postavený k stene.

„Diskusia bola veľmi ťažká, sedeli sme skoro hodinu s pánom premiérom, nebolo to jednoduché. Nakoniec sme k takémuto kompromisu, poistke, k únikovému variantu, dospeli,“ priblížil debatu o novele zákona o štátnych symboloch na rokovaní vlády.

Pre Mikolaja i predsedu SNS Jána Slotu bol Ficov návrh nečakaný. SNS sa chce k Ficovej aktivite politicky vyjadriť v utorok pred schôdzou Národnej rady SR. Mikolaj po rokovaní vlády tvrdil, že predseda SNS Ján Slota nie je na premiérov návrh, ktorý je alternatívou k diskutovanému zákonu na podporu vlastenectva, nahnevaný, ale nepáči sa mu to. „Nie. S predsedom SNS s pánom Slotom komunikujem každých päť minút,“ tvrdil Mikolaj. Dodal, že so Slotom došli k pragmatickému kroku, že „lepšie toto ako nič“. Mikolaj si myslí, že je dôležité, aby tento vládny návrh prešiel, a pred poslancami ho bude aj sám prezentovať. Ak však poslanci opätovne zahlasujú za vlastenecký zákon, za tento vládny návrh klub poslancov za SNS nebude hlasovať.

Premiér Fico vlastenectvo „zmiernil“

Podľa Ficovho návrhu by štátna škola po novom mala umiestniť na vhodnom mieste štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. SNS chcela, aby tieto symboly boli v každej učebni. Štátna zástava a preambula ústavy bude aj v miestnostiach, v ktorých zasadajú obecné, miestne a mestské zastupiteľstvá alebo zastupiteľstvá samosprávnych krajov.

Štátna hymna by sa mala povinne hrať pred začiatkom rokovaní Národnej rady SR, vlády a pred zasadnutím samosprávnych zastupiteľstiev. Štátne školy budú hrať hymnu na začiatku a konci školského roka. Návrh SNS, ktorý vrátil prezident na opätovné prerokovanie poslancom, počítal s tým, že štátna hymna otvorí vyučovanie každý pondelok.

Štátni zamestnanci oproti návrhu SNS nebudú musieť skladať sľub vernosti republike pri nástupe do funkcie. Vypadáva povinnosť hrania hymny pred športovými podujatiami organizovanými národnými športovými zväzmi, text vládneho zákona hovorí o tom, že štátna hymna sa bude hrať pred začiatkom významných športových podujatí. Identicky ako pri zákone na podporu vlastenectva Slovenská televízia a Slovenský rozhlas budú každý deň medzi 23:30 a 00:30 hrávať štátnu hymnu. Účinnosť nových pravidiel navrhuje predseda vlády od začiatku školského roka 2010/11.

Podľa rokovacieho poriadku inštitút skráteného legislatívneho konania môže parlament využiť „za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.“ O skrátenom legislatívnom konaní môže národná rada rozhodnúť aj vtedy, ak si rozhodnutie Rady bezpečnosti Organizácie Spojených národov o akciách na
zabezpečenie medzinárodného mieru a bezpečnosti vydané podľa čl. 41 Charty Organizácie Spojených národov vyžaduje neodkladné prijatie zákona.