Fair-Play: KDH-áci využívajú až štyri kancelárie na hlavu poslanca

SITA | 02.05.2010 16:18
parlament, nrsr, Národná rada Foto:
Budova Národnej rasy SR.
Najviac poslaneckých kancelárií na jedného zákonodarcu má poslanecký klub KDH, na jedného vychádza 4,1 kancelárie. Naopak, slotovci majú na jedného poslanca len jednu kanceláriu.

Vyplýva to z monitoringu poslaneckých kancelárií za rok 2009, ktorý uskutočnila Aliancia Fair-Play. Najviac kancelárií, sedem, má prenajatých Mária Sabolová z KDH.

František Pauliny, ktorý monitoring spracovával, za najväčší paradox považuje to, že najviac poslaneckých kancelárií – 33, sa nachádza v Bratislave, kde majú všetci poslanci k dispozícii svoje kancelárie na Západnej terase Bratislavského hradu. Napriek tomu si mnohí nechávajú preplácať aj ďalšie priestory, niektoré veľmi blízko k hradu. Napríklad agentúra Smer, v ktorej sa nachádza najviac kancelárií, je vzdialená iba 1,2 kilometra od hradu.

Niektorí zákonodarcovia majú zase viacero kancelárií, ktoré si nechávajú preplácať, v minimálnych vzdialenostiach od seba. Napríklad Sergej Chelemendik zo SNS má dve kancelárie na tej istej bratislavskej adrese – na Cintorínskej ulici, rovnako je na tom aj Tibor Lebocký zo SNS so svojimi kanceláriami vo Zvolene. Iba 0,2 kilometra od seba sú vzdialené kancelárie nezaradeného poslanca Juraja Lišku v Trnave a podobne aj Stanislava Kahanca v Prešove. Mesačný limit na kancelárie pre jedného zákonodarcu, ktorý prepláca Kancelária Národnej rady SR, je 896,24 eura.

V trnavskom VÚC je sústredených 25 kancelárií, čo je najmenej zo všetkých krajov a v Prešovskom samosprávnom kraji je ich najviac – 40. Najmenšou obcou na Slovensku, v ktorej si prenajal poslanec kanceláriu, sú Dolné Saliby s necelými dvomi tisíckami obyvateľov. Je ním József Berényi z SMK, ktorý má v tejto obci trvalé bydlisko. Kanceláriu v mieste trvalého pobytu má prenajatú 77 zákonodarcov, ôsmi majú v svojom bydlisku minimálne dve.