Fico vypovedal, verejnosť poslali za dvere

SITA | 04.05.2010 10:36
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
Sudkyňa Okresného súdu Bratislava IV na žiadosť Roberta Fica vylúčila verejnosť z časti pojednávania o premiérovej žalobe na vydavateľstvo Petit Press za uverejnenie karikatúry v denníku Sme. Rozhodnutie o vylúčení verejnosti sa vzťahuje na čas, kým bude vypovedať Robert Fico.

„Pokiaľ nebude z pojednávania vylúčená verejnosť, nebudem vo veci vypovedať,“ uviedol Fico, ktorý to urobil preto, že sa nechce nasledujúci deň v novinách alebo na internete dočítať o svojom zdravotnom stave, „čo všetko s ním lekári“ počas liečby robili. Podľa premiéra na to neexistuje žiadny verejný záujem. Pripomenul, že v internetových diskusiách po uverejnení karikatúry vyslovili niektorí diskutéri záujem, aby mu diagnóza zostala.

Odporca s návrhom Fica nesúhlasil, nepovažuje za sporné, že mal zdravotné ťažkosti. K tomu podľa právnika vydavateľstva Petit Press ani jeho klient v minulosti nezaujímal stanovisko. Nedomnieva sa preto, že presný popis diagnózy je relevantný pre posúdenie tejto veci. Nemyslí si, že by o nej musel Fico na súde vypovedať.
Právny zástupca žalovaného vydavateľstva v úvode pojednávania poznamenal, že v tomto prípade ide skôr o právne ako skutkové posúdenie. Kauza má podľa neho precedentný rozmer, upozornil, že Ústava SR garantuje slobodu slova a rozhodnutie súdu bude relevantné pre stanovenie hraníc a spôsobu prejavu vo forme politickej karikatúry.

V súdnom spore na ochranu osobnosti Fico požaduje ospravedlnenie a 33-tisíc €. Dôvodom žaloby je karikatúra Martina „Shootyho“ Šútovca, ktorá vyšla v Sme 9. júla 2009. Zobrazuje Fica na vyšetrení u lekára, ktorý si prezerá röntgenový snímok. Na ňom je Fico vyobrazený tak, akoby nemal krčnú chrbticu. Pri karikatúre je text: „Nemýlil som sa. Tá vaša bolesť krčnej chrbtice je čisto fantómová.“ Fico v žalobe uviedol, že „takto uverejnená karikatúra jasne ťaží z vážneho poškodenia môjho zdravia, sprevádzaného bolesťami, a z tohto poškodenia si robí posmech.“ V čase jej publikovania premiér rušil svoj program pre akútne bolesti krčnej chrbtice.

Predchádzajúce dve plánované pojednávania odročili – 8. decembra 2009 a 23. februára 2010 sa Fico pre pracovný program ospravedlnil.