Národniari odmietajú požičať Grécku, Únia žiada referendum

SITA | 04.05.2010 12:40
Grécko, peniaze, euro, pôžička Foto:
Ilustrácia.
Slovenská národná strana (SNS) podľa prvej podpredsedníčky Anny Belousovovej odmieta poskytnutie pôžičky Grécku za cenu vlastného zadlžovania SR. "Je to amorálne," vyhlásila na tlačovej besede. Podľa nej by mal o pôžičke rozhodovať ešte súčasný parlament, aby ľudia vedeli, kto má aký postoj k pôžičke.

„Poslanecký mandát by sme mali vykonávať celé obdobie. Predseda (parlamentu – pozn. red.) by mal zvolať zasadnutie NR SR a nemal by čakať na aktivity opozície. To by nás veľmi mrzelo,“ uviedla. Zároveň sa opýtala, kto odpustí dlžoby Slovensku. „Nikto. Kto sú veritelia Grécka? Najbohatšie krajiny EÚ. Preto sa ponáhľali s poskytnutím pôžičky,“ upozornila Belousovová. Prvá podpredsedníčka SNS vyzvala premiéra Roberta Fica, aby Slovensko na stretnutí premiérov únie k ničomu nezaväzoval.

Podľa Belousovovej prípad Grécka ukazuje na krízu Európskej menovej únie a celej Európskej únie. „Orgány EÚ zásadne zlyhali. Je to zlyhanie eurobyrokracie, ktorá stojí veľa peňazí daňových poplatníkov,“ vyhlásila. Podľa nej orgány EÚ nekonali, keď Grécko falšovalo svoje údaje o makroukazova­teľoch svojej ekonomiky. „Prečo to prehliadali? Čo celý čas robili?“ opýtala sa.

Belousovová upozornila, že Gréci žili roky nad pomery ekonomiky svojej krajiny. Nechápe, prečo by sa mal skladať slovenský dôchodca s dôchodkom 350 eur na dôchodok gréckemu dôchodcovi s dôchodkom 3 000 eur. „Je amorálne a scestné, aby sa naši dôchodcovia skladali na dôchodky gréckym dôchodcom,“ dodala.

Vicepremiér Ján Mikolaj upozornil, že Grécko sa bude aj po pôžičke zadlžovať naďalej. Aj keď to bude pomalšie. „Jediným riešením je reštrukturalizácia dlhu,“ uviedol Mikolaj.

Únia chce referendum o otázke pomoci

Občania Slovenska by o pomoci Grécku mali rozhodnúť v referende. Plebiscit o tejto otázke bude iniciovať Únia – Strana pre Slovensko. Chce sa pýtať, či Slovensko má alebo nemá poskytnúť Grécku finančnú pomoc. Petičné hárky bude distribuovať už v najbližších dňoch po celom Slovensku.

„Predstavitelia Únie – Strany pre Slovensko sú znepokojení postojom celého spektra politických strán, ktoré zneužívajú túto dôležitú celoeurópsku grécku otázku na udržanie si a získanie voličských preferencií. Únia sa domnieva, že občania majú právo sami rozhodnúť tak, ako im to umožňuje Ústava SR,“ informovala hovorkyňa strany Martina Štofaníková.

Politický subjekt, ktorý vznikol zlúčením stredopravých strán Slobodné fórum, Občianski kandidáti a Liga pripravuje odborné argumenty pre celospoločenskú diskusiu o poskytnutí alebo neposkytnutí finančnej pomoci Grécku, s ktorými by mali byť občania SR oboznámení.

Na vypísanie referenda treba 350-tisíc podpisov občanov, aby bolo platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.