Tatranci a podnikatelia žiadajú schváliť zonáciu

Vanda Vavrová | 15.05.2010 14:37
Vysoké Tatry, hory, turistika, turista Foto:
Ilustračné foto.
Hotelieri či majitelia lanoviek a zjazdoviek v Tatrách sú za to, aby sa z Tatranského národného parku vyčlenili tisíce hektárov lesa v rezerváciách a znížila sa ich ochrana. Umožnilo by im to rozširovať aktivity.

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, obec Ždiar a turistické centrum Zuberec spolu s Asociáciou horských sídiel Slovenska zaslali vláde podporné stanovisko k návrhu zonácie Tatier, ktorú pripravilo ministerstvo životného prostredia. „My tu žijeme a vieme, čo nás trápi. My chceme chrániť prírodu, ale nie pred ľuďmi. Zonáciu vnímame ako kompromisné riešenie medzi socioekonomickým zabezpečením regiónu a primeranou ochranou,“ vyhlásil primátor mesta Vysoké Tatry a šéf Asociácie horských sídiel Ján Mokoš.

Ich názor je v rozpore so stanoviskom vedcov zo Slovenskej akadémie vied a ochranárskych združení. Tí upozorňujú, že návrh zonácie nie je v súlade so zákonom o ochrane prírody. „Zákon nemožno upravovať podľa zonácie, ale, naopak, zákon musí byť nadradený zonácii,“ povedal Peter Barančok z Ústavu krajinnej ekológie SAV. Prekáža im, že návrh uprednostňuje rozvoj cestovného ruchu, predovšetkým lyžiarskych stredísk, pred ochranou európsky a národne významných biotopov.

Petíciu proti zonácii podpísal rekordný počet ľudí, viac ako 11-tisíc. Protesty prinútili vládu, aby schválenie zonácie odložila.

Podnikatelia, vlastníci pozemkov v TANAP-e aj vedenie mesta argumentujú, že chcú len minimum. „Ide o 2,8 percenta z celkovej rozlohy TANAP-u, ktoré by sa využili v prospech cestovného ruchu a rozvíjania služieb. Ani nie tak na stavbu hotelov, ako na rozvoj voľnočasových aktivít,“ hovorí Mokoš.

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry tvrdí, že počítajú len so skvalitnením toho, čo sa tu vybudovalo za 40 rokov. „Nie je rozumné chrániť zjazdovky, bežecké trate, tatranské osady, lanovky a cesty ako prírodné rezervácie,“ povedal Ján Renko zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry. Tatry podľa podnikateľov potrebujú nové parkoviská, systémy zasnežovania či rozšírenie služieb pre turistov.