Nahrávka má dokázať špinavé peniaze v Smere. Má ju prokuratúra

SITA, bb | 10.06.2010 12:10, aktualizované: 
Smer, peniaze Foto:
Ilustrácia: Smer čelí podozreniam z nekalého financovania strany. Jej predsedu Roberta Fica má najnovšie usvedčovať audionahrávka, ktorú Daniel Lipšic odovzdal generálnemu prokurátorovi.
Predseda vlády Robert Fico podáva trestné oznámenie na šéfredaktora denníka Sme pre nahrávku, ktorá sa objavila na internetovom portáli denníka a podľa Sme.sk na nej hlas podobný Ficovi informuje, že zohnal peniaze "vlastnou hlavou".

Ficova strana Smer je v podozrení, že pred voľbami 2002 preprala desiatky miliónov korún, ktoré dostala od svojich mecenášov, uviedlo Sme.sk.

„To že sa na tom všetci teraz budete odbavovať, prajem vám príjemný sexuálny zážitok,“ povedal na mimoriadnej tlačovej besede Fico a nahrávku označil za podvrh a nezmysel. Podľa neho sa pred voľbami spustila protikampaň proti vláde, najmä proti strane Smer, v spolupráci s médiami, ktorá nemá obdobu.

„Priznám sa, že neviem, či sa mám smiať alebo plakať,“ uviedol premiér a dodal, že tí čo sa nevedia zmieriť s tým, že Slovensko napreduje ďalej, že riešime situácie, Slovensko má dobré čísla, môžu ísť len cestou podvodov a klamstiev.

„Špina, špina a ešte raz špina,“ poznamenal Fico na margo zverejňovaných informácií.

Trnka: Expertov oslovíme aj hneď v piatok

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka si nahrávku vypočul, no nebol schopný potvrdiť ani vylúčiť, či hlas patrí Robertovi Ficovi.

Denník SME vyzval, aby priniesol na preskúmanie jej originál. Pre spravodajskú televíziu TA3 povedal, že ju kriminalistickým expertom posunú aj hneď v piatok, ak ňou dovtedy budú disponovať.

Trnka zároveň potvrdil, že na prokuratúre bol už s trestným oznámením aj Fico.

Premiér tvrdí, že antikampaň proti jeho strane sa začala „zdrapom papiera“, pri ktorom zneužili v denníku Sme mŕtveho človeka – podnikateľa Ľubomíra Blaška. Niektoré média vtedy zverejnili údajné ním podpísané zmluvy o údajnom sponzorstve a jeho nárokovaní miest na kandidátke Smer. „Skončilo to, že nie je nič,“ povedal premiér, podľa ktorého je financovanie Smeru v poriadku.

Kostolný: Nahrávka kolovala e-mailom, premiér je nervózny

Šéfredaktor denníka SME Matúš Kostolný nerozumie, prečo chce predseda vlády Robert Fico (Smer) podávať trestné oznámenie na jeho osobu. „My s tou nahrávkou nemáme nič spoločné, my sme ju dostali a tak o nej aj informujeme a pýtame sa, čo s tým ďalej,“ povedal Kostolný.

Premiér tvrdí, že denník vedie antikampaň proti vláde, čo Kostolný popiera. „Tá nahrávka sa neobjavila v denníku SME, jednoducho kolovala e-mailom, hovoril o nej poslanec Lipšic v parlamente a dostali ju aj médiá a my sme sa pýtali premiéra, čo na ňu hovorí,“ reagoval Kostolný. Premiér je podľa neho dva dni pred voľbami nervózny. „Je to mimoriadne citlivé obdobie a rozumiem, že je to dôvod na obavy,“ konštatoval Kostolný.

AUDIO: Nahrávku si môžete vypočuť na portáli Sme.sk

Hlas na nahrávke sa chváli, že peniaze zohnal vlastnou hlavou

Do denníka Sme prišla dva dni pred voľbami kópia nahrávky, ktorá naznačuje, že utajení sponzori naliali do strany Smer mimo oficiálneho účtovníctva minimálne 75 miliónov korún. Podpredseda KDH Daniel Lipšic existenciu nahrávky potvrdil v parlamente.

Na nahrávke počuť hlas, ktorý sa podobá Ficovmu. Na zázname sa chváli, že peniaze zohnal „vlastnou hlavou“.

„Budem teda hovoriť aj s inými ľuďmi bez toho, aby bolo treba za každú cenu hovoriť aj s nimi. Ja len môžem povedať, že som zabezpečil, a toto môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou. Oficiálne prídu a budú normálne vykryté v strane. To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať. Aj preto som urobil niektoré rozhodnutia vo vzťahu k týmto financiám. Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať. Napriek tomu si myslím, že musí vzniknúť nejaká paralelná finančná štruktúra, ktorá musí byť k dispozícii pre účely aj volebnej kampane a ďalších vecí,“ hovorí hlas na nahrávke.

Fico: Sfalšovali mi podpis, toto už nie je zábava. SDĽ: Nemáme s tým nič spoločné

Podľa predsedu vlády „máme dnes ďalšiu vynikajúcu vec k dispozícii“. Tou je list údajne rozposielaný v tisícoch kusoch z Prahy, aby ľudia, ktorým záleží na budúcnosti ľavice, volili SDĽ. List je napísaný v premiérovom mene, ale podľa Fica je tam sfalšovaný jeho podpis, nechýba ani hlavička strany.

„To už nie je zábava,“ konštatoval Fico. Ak je toto niekto schopný urobiť a rozposlať to tisícom, tak to je podľa premiéra hyenistické. „Toto tu ešte nebolo, aby sa 48 hodín pred voľbami niečo také dialo.“

SDĽ následne infor­movala, že podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za poškodzovanie dobrého mena. Podpredsedníčka strany Alena Savkaničová tvrdí, že s listom, o ktorom hovoril predseda vlády Robert Fico, nemá nič spoločné. Premiér informoval, že Slovensko zaplavili tisíce listov podpísaných jeho menom a hlavičkou strany Smer, kde sa okrem iného píše, aby ľudia, ktorým záleží na budúcnosti ľavice, volili SDĽ.

SDĽ po dohode so Smerom viac tento list, ktorý je podľa Fica odosielaný z Prahy, nebude komentovať. SDĽ sa tiež dištancuje od spolupráce s bývalým hovorcom Mikuláša Dzurindu Martinom Lengyelom v súčasnosti, z ktorej ju Fico obvinil. S kampaňou strany nemá nič spoločné od 15. marca.

„Predpokladám, že premiér v súvislosti s mojou osobou dostal nesprávnu informáciu. Volebnú kampaň SDĽ som viedol do 15. marca 2010 a chcem jednoznačne a dôrazne vyhlásiť, že s kampaňou SDĽ po 15. marci nemám nič spoločné. Bez ohľadu na to, či sa neetických praktík dopustila SDĽ alebo v jej mene niekto iný, sa od týchto obvinení jednoznačne dištancujem. Očakávam preto, že premiér a predseda SMERu tento omyl, súvisiaci s mojou osobou, napraví. V tejto veci som už požiadal Úrad vlády a predsedu vlády o dementovanie chybnej informácie,“ poskytol redakcii Pravda.sk vyja­drenie Lengyel.