Janiš: To je neslýchané. Fico by mal okamžite abdikovať z postu premiéra

SITA | 10.06.2010 15:51
Janiš Foto: ,
Stanislav Janiš z SDKÚ
Premiér Robert Fico by mal podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Stanislava Janiša abdikovať. "Je to niečo neuveriteľné. Vypočul som si nahrávku, paralelné financovanie politickej strany je podkopávanie základných článkov ústavy a demokratickej republiky ako takej. To je niečo neslýchané," uviedol Janiš.

Prokurátor by to mal podľa neho okamžite vyšetriť. „Ale premiér by mal večer navštíviť prezidenta s abdikačným listom. To sa nedá ustáť na medzinárodnom fóre. Ako budú na nás pozerať ostatné krajiny EÚ, keď zaznie nahrávka, o pravosti ktorej, kto ju počul, asi ťažko môže pochybovať? Predseda vlády je zrelý na abdikáciu a zachráni Slovensko a možno aj Smer,“ vyhlásil Janiš.

Podľa predsedu Republikovej rady SMK Ivána Farkasa zverejnenie nahrávky môže súvisieť so zverejneným financovaním Smeru, čo spravil bývalý poslanec za Smer Bohumil Hanzel. „Ak to súvisí s tým, tak je to ďalšie potvrdenie, že mohlo dôjsť k nekalým veciam pri financovaní Smeru. Ak Fico otvoril otázku financovania SDKÚ, kde po probléme s oveľa menším rozsahom ako je to v prípade Smeru odstúpil z kandidátky predseda strany, v takomto prípade by to mal predseda Smeru urobiť viacnásobne,“ uviedol Farkas.

Lipšic: Fico sa mi už vyhrážal v kauze Harabin – Sadiki. Nech je radšej ticho

Podpredseda KDH Daniel Lipšic autenticitu nahrávky neposudzuje. To je vec prokuratúry. „Ja som obsah nahrávky nezverejnil a ani ho nezverejním. Posunul som ho tam, kam patrí. Orgánom činným v trestnom konaní, ktoré sú povinné zistiť, či je to vierohodné alebo nie,“ uviedol Lipšic. Zároveň pripomenul, že premiér sa mu už svojho času vyhrážal všeličím možným v kauze Harabin – Sadiki „o tom, aká bola nevieryhodnosť prepisu nahrávky. Ukázalo sa, že bol vierohodný. Takže nech premiér Fico radšej mlčí v tejto veci. Mne už sa skúšal vyhrážať pred dvoma rokmi, moc mu to nevyšlo, nech skúša ďalej.“

KDH podľa Lipšica povedalo, že spoluprácu so Smerom odmieta pre vážne podozrenie, podľa ktorého Smer vznikol ako eseročka. „Podnikatelia sa združili a založili stranu. O tom svedčia nielen výpovede exposlanca Hanzela, ale aj listinný dôkaz medzi Fedorom Flašíkom a Ľubomírom Blaškom, ktorý musí byť tiež posúdený, či je vierohodný a pravdivý. Tých podozrení je nejako veľa. Podozrenie je dosť dôvodné,“ vyhlásil podpredseda kresťanských demokratov.

Denník SME má k dispozícii kópiu nahrávky, z ktorej vyplýva, že utajení sponzori naliali do strany Smer mimo oficiálneho účtovníctva minimálne 75 miliónov korún. Existenciu nahrávky potvrdil aj podpredseda KDH Daniel Lipšic, ktorý ju vo štvrtok na Generálnej prokuratúre priložil k nedávno podanému trestnému oznámeniu v súvislosti s financovaním strany Smer. Fico nahrávku na štvrtkovej mimoriadnej tlačovej konferencii označil za podvrh a nezmysel.