Na registrované partnerstvo môžu homosexuáli zabudnúť

Soňa Pacherová | 15.06.2010 18:03
Slovenskí homosexuáli sú hlboko sklamaní. Rokovania o budúcej koalícii sa síce ešte len rozbiehajú, už teraz je však isté, že ani v novom parlamente sa svojich zákonných práv nedomôžu.

Zo všetkých politických zoskupení, ktoré sa kvalifikovali do Národnej rady, mala zákon o registrovanom partnerstve v programe iba jediná – SaS Richarda Sulíka. Aj jej predstavitelia však hneď na úvod vážnych koaličných rokovaní o zostavení pravicovej vlády boj o presadenie zákona vzdali.

„Je trinásteho, je po voľbách. Myslím si, že tieto témy už netreba riešiť,“ vyjadril sa už v nedeľnej televíznej debate krátko po vyhlásení volebných výsledkov podpredseda strany Juraj Miškov. Zdôvodnil, že SaS sa síce bude snažiť pretlačiť do vládneho programu čo najviac svojich zámerov, zároveň však chápu, že „politika je aj o ústupkoch a kompromisoch“.

Ani Igor Matovič, ktorý sa spolu s tromi ďalšími kolegami z občianskeho združenia Obyčajní ľudia prekrúžkoval do snemovne z posledných miest na kandidátke SaS, zákonu nedáva šancu. Požiadavky homosexuálov, týkajúce sa napríklad možností dediť po partnerovi či nahliadnuť do jeho zdravotnej dokumentácie, podľa neho plne kryje už súčasná legislatíva.

Zástupcovia gejov a lesbičiek sa týmto vývojom cítia podvedení. „Zatiaľ však nestrácame nádej, počkáme si, ako sa veci ďalej vyvinú,“ hovorí Marián Vojtek z hnutia Ganymedes. Pripomína, že aj vďaka sľubom o dekriminalizácii marihuany a podpore zákonu o registrovanom partnerstve získala SaS tisíce voličov.

„Volebný výsledok SaS potvrdzuje, že slovenská verejnosť sa vo vnímaní ľudských práv výrazne posunula a je už na zákon o registrovanom partnerstve pripravená. Dúfame, že pán Sulík dodrží bod 96 volebného programu strany a neustúpi z požiadavky prijať aj na Slovensku štandardný zákon, umožňujúci usporiadanie majetkových vzťahov gejských a lesbických párov,“ vyzýva SaS aj Július Kolenič z iniciatívy Inakosť.

„Taký návrh možno Sulík aj predloží, musí si pred svojimi voličmi zachovať tvár. Neverím však, že by s ním nielen KDH, ale aj zvyšné dva poslanecké kluby predpokladanej koalície súhlasili,“ mieni politológ Michal Horský.

Požiadavka homosexuálov na prijatie zákona o registrovanom partnerstve sa po prvý raz objavila v roku 1998, keď ju v Národnej rade otvoril vtedajší poslanec ľavicovej SDĽ Milan Ištván. Aj vo vyspelých demokraciách je podpora práv gejov a lesieb skôr agendou ľavice. Smer sa jej však vzdal bezprostredne po nástupe do vlády v roku 2006, keď sa s Konferenciou biskupov Slovenska dohodol, že túto tému nebude otvárať.