Za vládu Smeru s KDH som neloboval, tvrdí kardinál Tomko

SITA | 18.06.2010 14:50, aktualizované: 
Slovenský kardinál žijúci v Ríme Jozef Tomko za koalíciu Smeru a KDH neloboval. "Takéto informácie sa nezakladajú na pravde. Rázne ich dementujem," povedal kardinál Tomko.

V piatok sa medzi poslancami, ktorí si do budovy starej Národnej rady SR prišli prevziať osvedčenia o zvolení, šírila informácia, že za vládu Smer a KDH vraj loboval aj kardinál z Ríma. Jediným slovenským kardinálom, ktorý žije v Ríme, je Jozef Tomko.

„Nemal som žiadne kontakty s Rímom. Naše rozhodnutia sú autonómne, vážne a konzekventné. Boli také aj pred voľbami,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ. Podľa neho aj kresťanskí demokrati ponúkli občanom tejto republiky stredopravú alternatívu, ako základnú pre voľby. „Tá zvíťazila a dnes je našou zodpovednosťou ju zrealizovať. Naplniť dohodu konštituovaním vládnej väčšiny,“ zdôraznil.

Podľa hovorcu KBS Jozefa Kováčika Konferencia biskupov Slovenska rešpektuje autonómiu jednotlivých strán pri zostavovaní novej vlády. „Budeme plne rešpektovať ich rozhodnutia,“ uviedol. Katolícki biskupi pred voľbami vyzvali v pastierskom liste, aby ľudia išli voliť. Zároveň stanovili všeobecné kritériá, podľa ktorých sa mali veriaci pri voľbách rozhodovať. O žiadnej konkrétnej strane však nehovorili.