Pravica sa dohodla. Ohlasuje zásadné zmeny, bez zvýšenia daní

pi, pravda.sk | 23.06.2010 00:06, aktualizované: 
Sulík, Radičová Foto:
Richard Sulík (SaS) a Iveta Radičová (SDKÚ-DS) počas rokovaní o programových tézach pravice.
Po desaťhodinovom rokovaní v utorok sa budúca pravicová koalícia dohodla na programových tézach. Ohlasuje zásadné zmeny. Dane zvyšovať nechce.

Ochrana verejných financií, ich konsolidácia a ozdravenie, zastavenie zadlžovania, boj proti klientelizmu, zásadné zmeny v súdnictve, poslanecká imunita len na výroky v parlamente, zlepšenie transparentnosti a verejnej kontroly, veľké úspory v štátnej a verejnej správe, tvorba pracovných miest a podpora podnikateľského prostredia, rýchla pomoc obetiam povodní, zásadné opatrenia v oblasti odvodov, reforma školstva - to sú priority programových téz, ktoré si dohodla budúca vládna koalícia strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most – Híd. Všetko to chcú strany zvládnuť bez zvyšovania daní.

V programových tézach sa však neobjavila dekriminalizácia marihuany, téma výhrady vo svedomí, vzťah štátu a cirkvi či regis­trované partnerstvá. Odvodový bonus, ktorý je prioritou strany Sloboda a Solidarita, sa do téz dostal, ale bude realizovaný vo viacerých krokoch. Najskôr príde k reforme odvodov, samotný odvodový bonus by sa zaviedol neskôr až po posúdení, či to dovolí stav verejných financií a s podmienkou, že to nebude mať dopad na marginalizované skupiny. S privatizáciou bratislavského letiska či nákladného železničného prepravcu Cargo pravdepodobná budúca vládna štvorka tiež neráta.

Do programových téz sa nedostali témy, s ktorými nesúhlasila niektorá z politických strán. „Hľadali sme to, čo nás spája a nie čo nás rozdeľuje. Dôraz sme dávali na riešenia, ktoré sú pre túto krajinu momentálne najdôležitejšie,“ uviedla volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. „Uprednostnili sme spoločný záujem pred prioritami, ktoré mali niektoré strany zakotvené vo svojich volebných programoch,“ povedala Radičová.

Most-Híd nedostal do programových téz menšinový zákon, ale podľa šéfa strany Bélu Bugára budú odstránené nezmyselné reštrikcie týkajúce sa menšín, rozbehnú sa práce na zákone o ochrane menšinových kultúr a zmení sa aj zákon o občianstve.

Predseda KDH Ján Figeľ ocenil, že do téz sa dostal princíp jeden mandát stačí, „aby sa dekoncentrovala moc v rukách poslancov, ktorí vykonávajú niekoľko volených funkcií“. Vatikánska zmluva, ktorá sa v tézach neobjaví, je podľa neho proces, ktorý nebude ani rýchly, ani ľahký. Dohoda je viac než nedohoda, uviedol Figeľ a dodal, že „niektoré témy budú potrebovať dlhšiu reflexiu a budeme sa k nim môcť vrátiť po vyriešení kritických momentov ako sú verejné financie“.

Predseda SaS Richard Sulík uviedol, že je s dohodami veľmi spokojný, aj keď pripustil, že strana bude musieť svojim voličom vysvetľovať, prečo nedokázala presadiť niektoré body svojho programu.

Programové tézy budú základom prípadného programového vyhlásenia. Strany sa majú v koaličnej zmluve zaviazať, že budú presadzovať len témy, ktoré boli dohodnuté v tézach a bude ich následne obsahovať programové vyhlásenie.

O rozdelení postov vo vláde a parlamente plánujú koaličné strany hovoriť v stredu, po prijatí u prezidenta Ivana Gašparoviča.