Radičová: Kormidlo držím pevne v rukách, posádku mám kvalitnú

TASR | 06.07.2010 18:24
Iveta Radičová Foto:
Volebná líderka SDKÚ a budúca premiérka Iveta Radičová.
Koaličná zmluva, ktorú podpísali predstavitelia štyroch stredopravých strán, znamená záväzok ponúknuť riešenia pre dôstojný život na Slovensku, ktoré budú reagovať nielen na dopady hospodárskej krízy, ale aj odstraňovať neprávosti a skrivodlivosti ako výsledky bývalého vládnutia.

Po podpísaní tejto dohody to vyhlásila dezignovaná premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).

Zároveň verí, že svoj kabinet povedie takým spôsobom, aby zabezpečil občanom dôstojný život pre každého. „Takže dobrý vietor do plachát, kormidlo držím pevne v rukách a posádku mám kvalitnú,“ vyhlásila.

Nová vláda chce podľa nej pomôcť budovať spoločnosť na princípoch demokracie, plurality, osobnej slobody, zodpovednosti a tolerancie. „Občan je pre nás nielen cieľ, ale hlavne ten, kto bude hodnotiť každé naše rozhodnutie, každý náš krok. Chceme vládnuť zodpovedne, otvorene, priamo a v dialógu s občanmi,“ zdôraznila Radičová.

Personálne obsadenie konkrétnych ministerstiev predloží prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi vo chvíli, keď odstúpi doterajšia vláda. Tá by tak mala urobiť hneď po ustanovujúcej schôdzi novej Národnej rady (NR) SR, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 8. júla. „O každom nominantovi som viedla rozhovory s predsedami jednotlivých strán, s každým nominantom okrem KDH, to ma ešte čaká, som sa osobne rozprávala,“ priblížila Radičová. Na margo možných pochybností o niektorých nomináciách vyhlásila, že pri nich nevidí problém, ktorý by nebol riešiteľný. „Pokiaľ som mala otázky, diskutujeme o nich,“ podčiarkla.

V rozhovoroch s koaličnými partnermi aj jednotlivými kandidátmi na budúcich ministrov Radičová podľa vlastných slov vymedzila jasné pravidlá, ktoré sa vzťahujú na čistotu a výkon tejto profesie. „Moji budúci kolegovia, členovia vlády, vedia, že moja tolerancia pri dôvodnom podozrení bude nulová,“ zdôraznila budúca premiérka.

Bugár chce vrátiť slušnosť

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár verí, že sa novej stredopravej koalícii podarí v priebehu najbližších štyroch rokov vrátiť slušnosť, zodpovednosť a transparentnosť z politickej emigrácie späť na Slovensko. Vyhlásil to po dnešnom slávnostnom podpísaní Koaličnej zmluvy medzi SDKÚ, SaS, KDH a jeho politickým subjektom.

„Máme za sebou ťažkú kampaň a úspešné voľby. Niektorí z nás po nich cítili radosť, no hlavne nádej na zmenu, a tá je tu. Kto chce zmeniť svet, musí zmeniť sám seba,“ povedal s tým, že rovnako to platí aj pre vôľu zmeniť Slovensko. Bugár pripustil, že viesť krajinu nebude jednoduché, keďže nová koalícia ju dedí v nedobrom stave. „Verím, že sa nám to podarí,“ dodal politik, ktorý svojím podpisom spečatil zmluvu ako prvý.

Šéf KDH Ján Figeľ vyjadril nádej, že Slovensko dnes začína ďalšiu dôležitú, a verí, že aj pozitívnu etapu. „SR potrebuje dobrú cestu, cesta je viac ako smer,“ pripomenul volebné heslo kresťanských demokratov. Zároveň doplnil, že podpisy lídrov pod Koaličnou zmluvou sú vyjadrením odhodlania strán naplniť svoje predsavzatia skutkami. „Nech táto dohoda a spolupráca prinesie veľa ovocia. Koalícii prajem šťastie a Božie požehnanie,“ odkázal.