Porozmýšľaj, prečo si zostal sám, odkázal šéf HZDS Mečiar Ficovi

TASR | 09.07.2010 14:41, aktualizované: 
Robert Fico Foto:
Šéf Smeru Robert Fico
Novozvolený podpredseda Národnej rady a bývalý premiér Robert Fico (Smer) zostane v politike dovtedy, kým ho tam ľudia budú chcieť. Hoci v minulosti vyhlásil, že v roku 2014 v nej už asi nebude, dnes tvrdí, že nevie, čo bude o štyri roky. "Človek mieni, Pán Boh mení," povedal na pôde parlamentu.

„Môžeme mať všelijaké názory, postoje, môžeme čokoľvek chcieť a príde udalosť, ktorá vám totálne zmení život. Preto, pokiaľ budem mať energiu a pokiaľ ma ľudia budú v politike chcieť, tak asi v nej zostanem,“ vyhlásil. Dodal, že by ale nerád „dopadol tak, ako niektorí iní politici, ktorí mali 0,000 a stále si mysleli, že by v tej politike mali zostať“. Fico je presvedčený, že politik by mal mať nejakú mieru sebareflexie.

„Udržať si vysoký potenciál dôveryhodnosti je veľmi náročné na Slovensku a ja som od roku 1999, ak si to dobre pamätám, až doteraz, stále patril medzi najdôveryhodnejších politikov na Slovensku, ale to sa nedá na večnosť,“ povedal expremiér. Dodal, že o ďalších politických krokoch bude uvažovať podľa toho, ako ho bude brať verejnosť. „Pretože ísť do nejakých stratených vecí, to by som určite neurobil. Toľko vlastného rozumu mám, aj vlastnej úcty k sebe,“ zdôvodnil.

Fico chce od Mečiara počuť, prečo sa nedostal do NR SR

Fico chce hovoriť s predsedami SNS aj mimoparlamentnej HZDS. Oznámil to s tým, že tieto subjekty a jeho strana majú istý prienik v rámci voličskej základne.

„Rád by som od pána Mečiara počul, čo sa udialo a ako je možné, že takáto strana nebola schopná sa prebiť do parlamentu,“ vysvetlil Fico. S Mečiarom sa podľa vlastných slov nerozprával od volieb. Líder Smeru bude hovoriť aj s opozičnou SNS, keďže ho zaujíma vývoj v týchto subjektoch.

Mečiar v reakcii na Ficove slová poslal vyhlásenie, v ktorom mu pogratuloval k novej funkcii. „Blahoželám Ti k zvoleniu do funkcie podpredsedu Národnej rady SR, v ktorej máš česť byť Sulíkovým pomocníkom s podporou Dzurindovcov a spol. Rozmýšľaj, ako si sa správal ku koaličným partnerom a prečo si zostal sám,“ odkázal Ficovi so súdružským pozdravom líder HZDS.

Na margo spolupráce s národniarmi v rámci opozičného tábora, odvetil, že má o to záujem. „Nechceme rozbíjať vzťahy, ktoré vznikli naším spoločným pôsobením vo vláde,“ uistil. Ich kooperácia však nebude mať podobu opozičných rád. „Až takto ďaleko nezájdeme, lebo je veľký rozdiel v počte poslancov. Ja by som to nechal skôr na individuálne ad hoc konzultácie s predsedom SNS či šéfom klubu,“ dodal.

Práve nízky volebný zisk HZDS, ktorý hnutiu neumožnil zasadnúť do parlamentu, bol jednou z príčin, prečo Ficov Smer nebol schopný zostaviť vládnu koalíciu. Stredopravé strany ho odmietli a spolu so SNS má len 71 hlasov.