Radičovej vláda zakáže úradníkom brať zároveň plat i dôchodok

SITA, ČTK | 10.07.2010 13:50, aktualizované: 
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
Nová vláda Ivety Radičovej sa aj za cenu sankcií pokúsi čo najrýchlejšie zrušiť nevýhodné zmluvy, ktoré uzavrel kabinet jej predchodcu Roberta Fica. Prvá slovenská premiérka to povedala v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. "Sú tam niektoré zmluvy, ktoré sú o takých veľkých sumách, že zvážime, či nie je výhodnejšia sankcia, ako pokračovať v takto nevýhodných zmluvách," vyhlásila Radičová.

Premiérka označila stav slovenských verejných financií za rozvrat, hovorila o závratne rastúcom dlhu. Podľa vlastných slov chce skoncovať s nezmyselnými tendrami ako napríklad miliónové obstarávanie Ficovej vlády na nové tlačivá na daňovom úrade. „Bude výrazne obmedzené verejné obstarávanie z nutnosti konsolidovať verejné financie, ak nechceme zadlžovať,“ konštatovala Radičová.

Kabinet, ktorý vzišiel z júnových parlamentných volieb, avizuje aj zoštíhľovanie štátnej správy, a to minimálne na úroveň z roku 2006. Zníženie počtu úradníkov o 20 percent sľuboval pred štyrmi rokmi pri nástupe do úradu aj Robert Fico. „Opak je pravdou, v tých jednotlivých rezortoch pribudli zamestnanci. Len na Úrade vlády SR pribudlo 20 percent zamestnancov,“ tvrdí premiérka.

Šéfka vlády očakáva od novovymenovaného vedúceho Úradu vlády SR Viktora Nižňanského návrh zoštíhlenia do jesene. Škrt personálnych stavov sa už dotkol štátnych tajomníkov. Podľa Radičovej noví ministri dostali úlohu výrazne eliminovať počet svojich podriadených. Vláda tiež zakáže štátnym zamestnancom súbežne poberať dôchodok a plat. „Je to výhoda, ktorá štátnym zamestnancom neprináleží,“ odôvodnila Radičová. V ďalšom kroku vláda siahne na odstupné tým úradníkom, ktorí budú vo funkcii pokračovať.

Radičová priznala, že mala o Galkovi pochybnosti

Premiérka Radičová potvrdila, že mala určité pochybnosti o nominácii Ľubomíra Galka (SaS) na post ministra obrany. Galkovi kritici vyčítali chýbajúce skúsenosti a jazykové schopnosti, v minulosti pôsobil ako šéf hypermarketu. Premiérka doplnila, že uvidí, aké budú výsledky Galkovej práce v prvých mesiacoch, nepovedala však, či by mohol prípadne čeliť odvolaniu.

Galka nominovala do vlády druhá najsilnejšia koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS), kde zastáva funkciu podpredsedu. Viaceré médiá už skôr tvrdili, že Radičovej sa jeho nominácia nepozdávala. Nakoniec sa údajne dohodli, že do októbra by Galko mal predložiť jazykový certifikát z angličtiny.

Radičová v rozhlase potvrdila, že jej otázky sa týkali toho, či sú „dobré manažérske schopnosti postačujúce pre takýto rezort“ a tiež jazykových znalostí. „Je to predsa len nominácia, ktorá s tým rezortom obrany nemala nikdy nič moc spoločné,“ poznamenala. „Uvidíme, aké budú tie výsledky práce v prvých mesiacoch. Potom zvážime alebo rozhodneme,“ doplnila nová premiérka. Zároveň zdôraznila, že SaS sa zaručila za Galkove manažérske schopnosti.

Nový minister obrany tento týždeň tvrdil, že angličtinu dlhší čas nepoužíval a doučí sa ju. Galka obhajoval v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Sme aj šéf SaS Richard Sulík. „Angličtinu sa naučí, nevnímam to ako veľký problém, navyše oficiálne rokovania sa vedú s tlmočníkom. Síce sa to vykresľuje veľmi dehonestujúco, že bol riaditeľom supermarketu, ale obstáť ako manažér Kauflandu nie je maličkosť. Je to makačka a drina a v tomto je Ľubo Galko výborný,“ tvrdil.

Radičovej kabinet vrátane Galka vymenoval prezident Ivan Gašparovič do funkcií v piatok. Stredopravá koalícia SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd nahradila pri moci predchádzajúcu vládu Roberta Fica (Smer).