Právnickej fakulte v Bratislave hrozí, že príde o akreditáciu

SITA | 15.07.2010 10:31
Univerzita Komenského v Bratislave Foto:
Univerzita Komenského v Bratislave
Akreditačná komisia preverí externé štúdium, ktoré ponúkala Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v Stredisku vzdelávania a oddychu Kaskády pri Galante. napísal, že univerzita nemá pre túto pobočku potrebnú samostatnú akreditáciu, pred Akreditačnou komisiou ju dokonca zatajila.

Podľa šéfa komisie Ľubora Fišeru musia mať všetky pracoviská mimo školy samostatnú akreditáciu. Univerzita Komenského má povolenie pre tri detašované pracoviská s teologickým zameraním v Nitre, Badíne a Žiline.

Vedenie školy sa bráni, že Kaskády nie sú detašované pracovisko a priestory si len prenajímajú. Podľa Fišeru to neobstojí, pretože bez akreditácie môže škola vyučovať len za výnimočných podmienok. Napríklad si smie mimo školy prenajať laboratóriá či špecializované pracoviská. V Kaskádach pri Galante sa vyučuje normálne.

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár povedal, že víta naštartovanie procesov komisie, ktorá chce robiť poriadok s pobočkami. „Upozorníme na to Univerzitu Komenského ešte raz, ale ak si to nebudú akreditovať, tak im navrhneme pozastaviť aj akreditáciu na ten študijný program, ktorý majú v Bratislave,“ povedal denníku Fišera.

Redaktori denníka sa ku Kaskádam dostali cez prípad asi dvadsiatky vyštudovaných daňových poradcov, ktorí sa dostali na externé štúdium práva napriek tomu, že v prijímacom konaní skončili hlboko pod čiarou. Prijatie im zaručilo odvolanie s rovnakým textom a rovnakou chybou v dátume. Právnická fakulta neprijíma na základe prijímacích testov, ale podľa známok zo strednej školy. Na odvolanie prešli aj daňoví poradcovia s trojkami a štvorkami.

Slovenská komora daňových poradcov ako aj Univerzita Komenského odmietajú, že by skupinu, ktorá si hovorí daňováci, organizovali. Prípad zatiaľ fakulta nevysvetlila. Dekan Marián Vrabko bude komunikovať až po dovolenke, z ktorej sa vráti v auguste. Rektor Univerzity Komenského František Gahér povedal, že ak sa potvrdí vážne porušenie pravidiel prijímania študentov, je pripravený navrhnúť dekana Vrabka na odvolanie.