Expert: Návrh na zúženie imunity bez dohody s opozíciou je číry populizmus

TASR | 15.07.2010 18:52
Ak návrh ústavného zákona na obmedzenie poslaneckej imunity z dielne premiérky Ivety Radičovej má určitú predbežnú podporu v opozičných radoch, ide o premyslený krok. Uviedol to politológ Michal Horský.

„Ak je však do parlamentu predkladaný bez predošlej dohody s opozíciou a bez toho, aby o tom prebehla široká diskusia v spoločnosti, tak je to len číry populizmus,“ myslí si politológ s tým, že to môže byť len snaha zakryť isté rozpory medzi niektorými predvolebnými sľubmi a povolebnými činmi vládnej koalície.

„Ak koalícia nevykoná širokú spoločenskú diskusiu na túto tému v médiách a neuzavrie predbežné dohody s časťou politickej opozície, tak je to len pokus prehodiť horúci zemiak imunity do rúk expremiéra Fica a strany Smer-SD,“ doplnil Horský.

Politický analytik Rastislav Tóth považuje za dôležité predovšetkým, aby za tento vládny návrh hlasovali všetci poslanci, ktorých má nová koalícia k Národnej rade (NR) SR k dispozícii. „Je ale fakt, že takéto zákony sa najlepšie presadzujú hneď na začiatku, keď poslanci nie sú ešte dostatočne zorientovaní,“ podotkol a doplnil, že dôležité je najmä prerokovanie tohto návrhu na úrovni všetkých straníckych klubov.

„Treba medializovať, o čo ide, nech sa všetky stranícke kluby k tomu vyjadria, čo chcú a aké majú k tomu pripomienky,“ podčiarkol politický analytik, pretože podľa neho takáto iniciatíva nemôže zostať vo všeobecnej rovine.

Ako doplnil, je potrebné sledovať aj všetky poslanecké návrhy a pripomienky v procese schvaľovania návrhu legislatívnej normy v NR SR. „Pred dvoma rokmi v Čechách parlament tiež schvaľoval takýto zákon a bolo toľko pripomienok, že keď to nakoniec schválili, zistili, že imunita je širšia než predtým,“ uzavrel.

Návrh ústavného zákona a novely Trestného poriadku na zúženie poslaneckej imunity len na hlasovanie a výroky v parlamente z dielne premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) odobrila vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí.