Pravica sa v zdraví opiera o Fica

Ingrid Drozdíková | 23.07.2010 06:02
nemocnica, invalidné vozíky, invalid, úraz, Foto:
Ilustračné foto.
Vláda Iveta Radičovej sa zrejme v zdravotníctve prikláňa viac k riešeniam kabinetu Roberta Fica ako k ceste niekdajšieho ministra Rudolfa Zajaca. V pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády sa totiž objavili body, ktoré mal v programe aj Fico.

Pravica sľubuje, že štát bude viac platiť za svojich poistencov – päť percent z priemernej mzdy. Toto isté číslo mala v programe aj bývalá vláda, ktorá odvody za deti či dôchodcov vytiahla zo 4 percent na 4,78 percenta z priemernej mzdy.

Vláda v podstate neodstraňuje ani výmenné lístky. Opatrne sa vyjadruje aj k zisku zdravotných poisťovní, o ktorom bývalý kabinet rozhodol, že ho poisťovne musia vracať späť do zdravotníctva. Rovnako nechystá masívne spoplatnenie zdravotníctva, ľudia by mali v budúcnosti doplácať za nadštandard.

DISKUSIA: Za čo ste ochotní si u lekára zaplatiť a za čo určite nie?

Peter Goliáš z INEKO aj napriek tomu hodnotí ciele vlády ako ambiciózne a prospešné, ktoré keď sa podarí dosiahnuť, môžu výrazne pomôcť zdravotníctvu. „Ide najmä o zavedenie platieb za diagnózu, transformáciu nemocníc, definovanie základnej starostlivosti a nadštandardu, rozvoj nepovinného poistenia,“ dodal Goliáš.

Nová vláda síce zruší výmenné lístky, pacient však ani potom pred návštevou špecialistu neobíde všeobecného lekára. Ak pôjde k špecialistovi sám, bude sa to považovať za nadštandard a za vyšetrenie bude musieť platiť. Vyšetrenie u špecialistu zdravotná poisťovňa uhradí iba vtedy, ak navštívi najprv všeobecného lekára, ktorý mu požiadavku na vyšetrenie zapíše do zdravotnej karty. S ňou potom môže ísť k špecialistovi.

Pravica, ktorá pôvodne kritizovala lístky ako záťaž pacienta, tak uznala, že ich idea zlá nebola. „Výmenné lístky mali v podstate svoj význam. Zabránili zbytočným vyšetreniam, pretože samotný pacient často nevedel, ku ktorému špecialistovi treba ísť. Sú však niektoré oblasti, napríklad psychiatria alebo gynekológia, najmä ak ide o pohlavné choroby, kde odporúčanie všeobecným lekárom nie je potrebné,“ povedal prezident asociácie nemocníc Marián Petko.

V prípade zavedenia poplatkov za liečbu ministerstvo zdravotníctva chce najprv určiť, čo má obsahovať štandardná liečba. Znamená to, že pre jednotlivú diagnózu a postup stanoví, ktoré zákroky a vyšetrenia musí lekár alebo nemocnica urobiť. Ak bude chcieť pacient nejaké vyšetrenie navyše, zaplatí si ho sám. „Nepôjde o žiadne zúženie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Pacient tak ako bol doteraz zvyknutý na istý ,balík´ zdravotnej starostlivosti, tak ju aj dostane,“ povedal minister Ivan Uhliarik.

Kým sa nový systém do praxe dostane, môže to trvať asi dva roky. Neurológ Juraj Štofko a bývalý tieňový minister strany Smer hovorí, že štandardné postupy v západnej Európe fungujú už roky. „U nás to už dvadsať rokov sľubuje každá vláda a žiadna ich doteraz nezaviedla. Držím tejto vláde palce, pretože určiť štandard v liečbe treba,“ dodal Štofko.

Dnes už ľudia u niektorých lekárov alebo v nemocniciach platia za vyšetrenia alebo zákroky, každý má však vlastné pravidlá a iné ceny. Napríklad pri operácii kĺbu si ľudia sami hradia špeciálny zdravotnícky materiál cez sponzorské dary. Po zavedení nadštandardu by mali ľudia za luxus v liečbe platiť buď priamo v nemocnici, alebo cez pripoistenie, ktoré by mali spustiť zdravotné poisťovne. Pre tie však nadštandard nie je zaujímavý natoľko, aby naň vypracovali poistné produkty. Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč tvrdí, že ak bude nadštandard dostatočne široký, dalo by sa rátať aj s rozvinutím nepovinného poistenia.

Pracovná verzia programu jednoznačne nehovorí o tom, že zdravotným poisťovniam uvoľní ruky pri použití zisku. Predpokladá, že zisk bude stále prísne regulovaný. Pre obmedzenie zisku sa finančná skupina Penta, ktorá je akcionárom poisťovne Dôvera, súdi so štátom a žiada miliardové odškodné. Hovorca Penty Martin Danko neodpovedal na otázku, či teraz po zmene vlády zastavia arbitráž. K najnovším plánom povedal: "Pokiaľ bude súčasná vládna garnitúra presadzovať novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá by umožnila zdravotným poisťovniam dosahovať takúto primeranú odmenu, považujeme to určite za pozitívny krok,“ povedal Danko.

Vladimír Balogh, bývalý riaditeľ zdravotnej poisťovne Apollo, tvrdí, že pracovná verzia vyhlásenia je vcelku „fajn“. Podľa neho sa tam objavili veci, ktoré treba dotiahnuť. Dodáva však, že nová vláda by nemala zabudnúť na poistencov, ktorí nie sú schopní platiť za niektoré položky. „Tu by mal nastúpiť sociálny záchranný systém a nemali by to riešiť len zdravotné poisťovne, prípadne zdravotnícke zariadenia. My totiž stále dodnes zabúdame na nemocenské a úrazové poistenie, kde sú peniaze, ktoré by mali motivovať zdravotníkov k efektívnemu spôsobu liečby a ušetrené financie by mali ísť do zdravotnej starostlivosti,“ dodal Balogh.

Uhliarik: Za liečbu sa platiť nebude, za úkony navyše však áno

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik chystá zaviesť zmeny, o ktorých jeho predchodcovia už dvadsať rokov hovoria.

Kým presne určíme, pre ktoré choroby stanovíme štandard a pre ktoré nie, treba naozaj urobiť prvý krok, o ktorom som už hovoril, čiže stanoviť časový rámec, za ktorý bude pacient vyliečený.

To, čo si bude môcť priplatiť, bude to navyše, nebude priplácať za vyliečenie. V prípade operácie bedrového kĺbu pacient za operáciu nebude platiť, ale vytvára sa možnosť, že ak bude napríklad chcieť viac rehabilitácií, ako je pri danej operácií potrebných, vtedy si môže za rehabilitáciu navyše zaplatiť.

Zmeny sa idú robiť aj preto, aby pacient presne vedel, kedy pôjde na operáciu, nemôže sa stať, že zdravotná poisťovňa nebude mať na operáciu peniaze.
Predpokladáte, že poisťovne na nadštandard vytvoria poistné produkty.

Nemôže sa to stať. Okrem toho, že tu bude stála kontrola úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, tak budú zákonom presne stanovené hranice.

Pacienti si nebudú platiť za vyliečenie, ak sa budú chcieť pripoistiť, tak sa pripoistia na isté nadštandardné služby. Balík poskytovania zdravotnej starostlivosti sa zužovať nebude.

Aké zmeny chystá vláda v zdravotníctve

Pacient

 • stanoví sa štandard v liečbe pre diagnózy a liečebné postupy. Ak bude chcieť pacient vyšetrenie alebo liečbu navyše, bude za ňu platiť
 • pre vybrané skupiny poistencov (pravdepodobne dôchodcovia a ZŤP) zavedenie hornej hranice výšky doplatkov za lieky
 • výmenné lístky sa zrušia. Ak pacient príde k špecialistovi bez odporúčania, za vyšetrenie si zaplatí. Vyšetrenie uhradí zdravotná poisťovňa vtedy, ak pacient pôjde najprv k obvodnému lekárovi, ktorý mu zapíše do zdravotnej karty, o aké vyšetrenia žiada. Pacient si vezme kartu k špecialistovi.
 • za pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok dostane pacient bonus vo forme produktov a služieb podporujúcich zdravie

Nemocnice

 • zmena vo financovaní, zdravotné poisťovne im budú platiť za diagnózu
 • povolenie premeny nemocníc na akciové spoločnosti
 • dostavanie zdravotníckeho areálu v Bratislave na Rázsochách
 • pri vyjednávaniach o cenách s poisťovňami sa zavedie inštitút dohodovacieho konania, mediácie a rozhodcovského konania

Zdravotné poistenie

 • možnosť pre zdravotné poisťovne tvoriť zisk, ktorý bude regulovaný
 • zvýšenie platby za poistencov štátu na úroveň 5 % priemernej mzdy
 • rozvoj zdravotného pripoistenia

Lieky

 • predpisovanie liekov u lekára podľa účinnej látky. Pacient sa až v lekárni rozhodne, či si doplatí viac za originál alebo si vyberie lacnejšie generikum.