Radičová a Tusk pokročili v rokovaniach o prepojení sever-juh

SITA, TASR | 23.07.2010 09:34, aktualizované: 
radičová, tusk Foto:
Slovenská premiérka Iveta Radičová a poľský premiér Donald Tusk rokovali v Poľsku.
Stretnutie slovenskej premiérky Ivety Radičovej s poľským predsedom vlády Donaldom Tuskom vo Varšave znamenalo pokrok v rokovaniach o tranzitnom prepojení sever – juh, čiže medzi Poľskom, Slovenskom a Maďarskom.

„Dosť bolo rozprávania na túto tému, naozaj treba urobiť jednoznačné rozhodnutie a zabezpečiť medzispojenia, aby sa nám každý január neopakovala hrozivá situácia s možnou odstávkou (plynu) a dodatočným nakupovaním za vysoké ceny,“ povedala na brífingu po pracovnom obede s Tuskom. Podľa Radičovej sa o téme tranzitného prepojenia bude rokovať na úrovni poradcov aj s maďarským prezidentom Viktorom Orbánom. „Dúfam, že budeme môcť skonštatovať – áno, ideme na to a ideme spustiť prepojenie. To je môj cieľ , aby tá alternatíva bola čo najskôr pripravená,“ uviedla Radičová.

Premiérka sa s Tuskom rozprávala aj o pripravovanom summite EÚ. Hovorili o stabilizačných opatreniach, o eurozóne, o krajinách, ktoré nemajú euro a o ich kurzových výkyvoch. „Faktom zostáva, že všetci hľadáme nástroje a spôsoby poriadku vo verejných financiách, šetrenia, naštartovania ekonomík. A pán premiér má rovnaké takéto zadanie ako čaká i Slovenskú republiku,“ povedala. Dodala, že Tusk má podobné až totožné stanovisko k stabilizačnému finančnému valu ako slovenská vláda. „Je to fiktívny val, ale v okamihu, keď jedna krajina požiada, tak to bude vážny problém pre krajiny, ktoré reálne majú finančne prispievať, pretože to znamená zmenu zákona o štátnom rozpočte, zmenu mnohých ďalších zákonov a záväzky. Takže toto nie je najšťastnejšie riešenie,“ povedala.

Tusk: Radičová získala kredit tvrdej političky 

Tusk ako obrovské uspokojenie vníma fakt, že predsedníčka vlády SR považuje Varšavu za dôstojné miesto pre jednu z jej prvých návštev po nástupe do funkcie.

„Slovensko i Poľsko získava veľmi veľa na reputácii a na dôležitosti v EÚ vďaka tomu, že sme sa snažili fungovať zodpovedným spôsobom, že sme zodpovední za celý rad európskych záležitostí,“ poznamenal Tusk. Obe krajiny zdieľajú rovnaké názory aj čo sa týka ich potrieb v období krízy. Zároveň sú si vedomé dôležitých krokov a rozhodnutí, ktoré v tejto súvislosti treba ešte prijať.

Radičová pripomenula, že susediace krajiny v stredoeurópskom regióne si môžu byť viac ako nápomocné pri prekonávaní dôsledkov krízy, ako aj pri naštartovaní ekonomického rastu a tvorbe nových pracovných miest. Ubezpečila, že súčasťou pripravovaného programového vyhlásenia slovenskej vlády bude i zvýšenie energetickej bezpečnosti štátu, vrátane začatia realizácie cesty sever-juh.

Každá z krajín by sama o sebe ťažšie odolávala dôsledkom krízy, ak by sa nestabilizovala EÚ ako celok, „a keby sa SR ako člen eurozóny nepostavila zodpovedne k stabilizácii eura,“ podčiarkla Radičová s tým, že oba štáty vnímajú zodpovednosť rovnako.

Patrí k tomu konsolidácia verejných financií, zastavenie zadlžovania, vytváranie zdrojov na ekonomický rast a podpora regionálneho rozvoja. Poľsko označila Radičová za lídra ekonomického progresu, pričom dúfa, že v tomto sa spolu s ním výrazne zvyšujú i šance jeho susedov.

Šéfka slovenskej exekutívy sav piatok ešte stretne s guvernérom Národnej banky Poľskej republiky a bývalým predsedom vlády Marekom Balekom, ako aj s predsedom Sejmu Grzegorzom Schetynom.