Gašparovič kritizoval rozhodnutie súdu v Haagu o Kosove, prekvapilo ho

Gašparovič v reakcii na rozhodnutie uviedol, že Slovensko by malo zotrvať na svojom postoji neuznať nezávislosť Kosova, pretože by sa mali rešpektovať medzinárodné dohody a právo. Na tom zakladá svoju politiku OSN. Musí tu byť niečo, čo treba rešpektovať. Jednostranný pohľad v takýchto otázkach je dosť nebezpečný," vyhlásil prezident.
DISKUSIA: Malo by Slovensko po verdikte z Haagu uznať Kosovo?
Podľa jeho názoru by Slovensko malo naďalej pokračovať v aktivitách, aby Balkán nebol zdrojom nových nepokojov. Nechcem ísť až tak ďaleko, aby som povedal – nových preliatí krvi," poznamenal. Slovensko by malo podporovať hľadanie dohôd medzi Prištinou a Belehradom, i keď z uvedeného rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora pokoj na Balkáne prezident neočakáva. Vyjadril preto názor, že by Slovensko malo prehodnotiť zamýšľané sťahovanie jednotiek KFOR z oblasti.
„Mám pochybnosti, do akej miery sú teraz záväzné rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN, ktorá rezolúciu týkajúcu sa Kosova napriek opakovanej snahe nezmenila. Tieto rozhodnutia by mali byť záväzné najmä pre členov OSN,“ konštatoval prezident. Ako dodal, verdikt súdu veľmi nešťastne obišiel zdôvodnenie, prečo nepotvrdil akceptovanie takýchto rozhodnutí.
Gašparovič sa domnieva, že pre separatistov v Európe má toto rozhodnutie „veľmi veľký význam“. Nevie si predstaviť, že by napríklad v tejto situácii svoj postoj neuznať Kosovo zmenilo napríklad Španielsko.
Medzinárodný súdny dvor vo svojom stanovisku uviedol, že deklarácia o jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova neporušuje medzinárodné právo, pretože medzinárodné právo neobsahuje zákaz takýchto deklarácií. Rozhodnutie súdneho dvora nie je právne záväzné, bude mať však veľký politický význam. Kosovo zatiaľ uznalo 69 krajín sveta vrátane 22 z 27 členských štátov EÚ. Doposiaľ tak okrem Slovenska neurobili ani Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.