Gašparovič je prekvapený, akú veľkú vlnu kritiky vyvolal Svätopluk

TASR | 31.07.2010 12:05
odhalenie Svätopluka Foto:
Zľava bývalý predseda parlamentu Pavol Paška, prezident Ivan Gašparovič a expremiér Robert Fico na slávnostnom odhalení sochy Svätopluka držia symbolicky zviazané tri prúty.
Za chybný krok, ktorý by sa len ťažko naprával, by považoval prezident Ivan Gašparovič odstránenie jazdeckej sochy kráľa Svätopluka z nádvoria Bratislavského hradu. Podľa jeho slov by to bolo protinárodné a neúctivé voči histórii Slovákov.

Gašparovič bol veľmi prekvapený z toho, že sa proti soche zdvihla taká vlna kritiky. Poznamenal však, že kritikou diela nešetrí vyhranená skupina spoločnosti, ktorá brojí najmä proti jej autorovi Jánovi Kulichovi. „A to nie je dobré. Umenie je niečo iné ako politika a tak by to malo zostať. Som presvedčený, že socha Svätopluka nemôže byť tak spájaná s politikou, ako sa dnes prezentuje,“ uviedol.

Prezident nevidí problém v tom, že budú k soche chodievať aj skupiny nacionalistov. Podľa jeho slov sa kvôli tomu nikto nebude stotožňovať s ich ideológiou. Že tam položia kvety, s tým problém nemám, tvrdí Gašparovič. Nemyslí si, že by bolo niečo nevhodné na tom, ak budú chodiť k soche ľudia s úmyslom uctiť si časť našej histórie. Či niekto chce alebo nechce, Svätopluk je súčasťou histórie Slovákov. Nevidím dôvod, prečo by sme svoju históriu mali negovať, tvrdí prezident.

Podľa jeho názoru by sme mali využiť pozitívne udalosti, ktoré tvoria dejiny Slovenska. Bez histórie nie je ani súčasnosť, ani budúcnosť a táto história od Svätopluka a ešte predtým určite formuje Slovákov aj v terajšej dobe, najmä pokiaľ ide o uvedomenie si nášho postoja, nášho pôvodu, vyhlásil. Zopakoval, že by považoval za veľkú chybu, ak by niekto prišiel s rozhodnutím, že predmetnú sochu treba odstrániť.

Socha Svätopluka pred Bratislavským hradom . Foto: Ľuboš Pilc
Svätopluk, socha Socha Svätopluka pred Bratislavským hradom .

Gašparovič spolu s vtedajšími najvyššími ústavnými činiteľmi, predsedom parlamentu Pavlom Paškom a premiérom Robertom Ficom, odhalil sochu 6. júna. Nový predseda parlamentu Richard Sulík avizoval, že zostaví expertnú komisiu, ktorá posúdi, či socha Svätopluka je na správnom mieste. Jej vytvorením poveril historičku Marínu Zavackú a výsledky jej skúmania očakáva v priebehu niekoľkých týždňov.

Protestná hladovka za sochu Svätopluka?

Spisovateľ Drahoslav Machala, ktorý pôsobil aj ako poradca expremiéra Fica, je spolu s historikom a autorom knihy Kráľ Svätopluk Matúšom Kučerom odhodlaný na záchranu sochy držať aj protestnú hladovku. Vo vzniku komisie vidia obaja politickú objednávku, pričom spochybňujú aj odbornú spôsobilosť Zavackej.

S odstránením sochy nesúhlasia ani zástupcovia nacionalistov, ktorí chcú v sobotu 7. augusta zorganizovať národnú púť k soche Svätopluka. Za jej odstránenie zase bojujú aktivisti zoskupenia nazývaného UM!. Tí už vnikli do uzamknutého areálu hradu a zabalili skulptúru do kartónového transparentu, ktorý niesol nápisy ako Socha lži či Nemodifikujte dejiny. Domnievajú sa, že vyobrazený dvojkríž porušuje ustanovenie Trestného zákona o podpore a propagácii skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica je však socha skôr prejav zlého vkusu ako fašizmu.

Ako prednedávnom informoval portál Aktuálne.sk, na štíte Svätopluka je umiestnený rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy. Potvrdil to tajomník heraldickej komisie ministerstva vnútra a autor štátneho znaku SR Ladislav Vrtel. Zároveň však vyjadril vieru, že jeho použitie nebolo úmyselné, ale išlo len o dôsledok poľutovaniahodného ignorovania historických skutočností bez konzultácie s heraldikom.