Radičová: Liberálny dom lídrov SaS je úplný nonsens a absurdita

SITA | 06.08.2010 14:02
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová.
Premiérka Iveta Radičová považuje za úplný nonsens a absurditu, aby poslanci používali peniaze daňovníkov na uhrádzanie ďalšej kancelárie v Bratislave. "Dokonca v dome, ktorý im priamo patrí. To je jednoznačné zneužívanie verejných zdrojov. Rovnako je neprijateľné, aby majitelia tohto domu mali príjem či zisk z peňazí daňovníkov, ktoré prináležia SaS za volebný výsledok. Nemôžu si takto prelievať verejné zdroje," vyjadrila sa prostredníctvom svojho hovorcu Rada Baťa. "Poslanci všetkých politických strán majú kancelárie priamo pri parlamente," dodala Radičová.

Predsedníčka vlády reagovala na medializované informácie o tom, že šestnásť lídrov strany Sloboda a Solidarita si 3. augusta podľa obchodného registra založilo firmu Liberálny dom, s. r. o.

Firma má iba jeden predmet činnosti – prenájom nehnuteľností. Liberálny dom plánuje kúpiť nehnuteľnosť na Priemyselnej ulici v Bratislave za 2,2 milióna eur, ktorej priestory chce komerčne prenajímať. Od banky si firma plánuje požičať 700-tisíc eur. V Liberálnom dome by malo byť tiež sídlo strany a viacerých liberálnych inštitúcií.

Zároveň strana ponúkla svojim poslancom, že si tam môžu prenajať poslanecké kancelárie. Ich prenájom hradí štát, je to 900 eur mesačne na poslanca.

Považujete podnikanie poslancov SaS (Liberálny dom) za etické?

„Ide jednoznačne o konflikt záujmov a poslanci by mali byť citliví na to, že narábajú s peniazmi nás všetkých,“ vyhlásila pre Sme šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Líder SaS Richard Sulík nesúhlasí, dôležité podľa neho je, že budovu budú prenajímať za primerané trhové ceny. Konflikt záujmov nevidí, povedal.

„Podstatná je otázka, či cena za kanceláriu bude trhová a primeraná. Ak je trhová, tak si myslím, že všetko je v poriadku,“ tvrdí šéf SaS a predseda parlamentu Richard Sulík. Zákon to podľa neho nezakazuje.

Poslanci nemôžu byť konateľmi firiem, môžu mať však vlastnícky podiel. Konateľom Liberálneho domu je Jozef Boskovič, zakladajúci člen SaS a priateľ generálnej manažérky strany Jany Kiššovej.