Minister Krajcer nahneval biskupov, rozpráva a nekonzultuje, tvrdia

SITA | 19.08.2010 12:12
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) s poľutovaním zisťuje, že minister kultúry Daniel Krajcer zverejňuje isté úvahy na tému financovania cirkví bez predošlých konzultácií s nimi.

„Za KBS zatiaľ nebol vymenovaný oficiálny tím. KBS však tieto kroky pripravuje. Bude tak činiť oficiálnou cestou, ktorá, ako veríme, umožní uzatvorenie čiastkovej zmluvy medzi SR a Svätou Stolicou o financovaní,“ uviedol hovorca KBS Jozef Kováčik.

Akýkoľvek možný model financovania cirkví si vyžaduje podľa ministra kultúry Daniela Krajcera súhlas ľudí, spoločnosti. „Akékoľvek riešenie môže byť len za predpokladu diskusie s cirkvami. Musí to vyústiť do širšej dohody. Nebude sa to určite riešiť tak, že vláda prijme rozsiahlu legislatívu, ktorá cirkvám niečo nariadi. Bude celospoločenská diskusia. Nebude to len exekutíva a registrované cirkvi. To je tak zásadná zmena postavenia cirkvi v spoločnosti, že sa musia k tomu vyjadrovať všetci,“ povedal v stredu Krajcer novinárom.

Strana SaS išla do volieb aj s témou zmeny financovania cirkví. Na začatí diskusie o možnej finančnej odluke cirkví od štátu sa zhodli aj štyri koaličné strany. Najsilnejšia, katolícka cirkev, sa zmenám nebráni. Štát dnes prispieva najmä na platy duchovných.

V utorok rakúska katolícka tlačová agentúra písala o návrhoch na zmenu financovania cirkví na Slovensku. Napísala, že v SaS sa diskutuje o modeli, podľa ktorého by veriaci mali odvádzať okrem 18 percent daní z príjmov jedno percento pre cirkvi a náboženské spoločnosti. Krajcer podľa rakúskej agentúry hovoril aj o alternatíve možného oddelenia cirkvi od štátu.