V Komárne zastupovali Most Zajac a Dostál

TASR, SITA, odu | 22.08.2010 18:22, aktualizované: 
Sólyom Foto:
Príhovor bývalého prezidenta Maďarskej republiky Lászlóa Sólyoma pri príležitosti osláv Dňa svätého Štefana.
Na druhýkrát sa podarilo už bývalému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi položiť veniec k soche svätého Štefana, kráľa z rodu Árpádovcov v Komárne.

Po prechode cez dunajský most ho popoludní na slovenskej strane vítalo asi 500 až 600 ľudí. Už vopred oznámil, že sa pre médiá vyjadrovať nebude. V prejave nespomenul udalosť spred roka, nevyhol sa však otázke nového zákona o dvojakom občianstve, ktorý podľa jeho slov „rozšíri slobodu príslušníkov národa a ak si bude niekto želať, môže ešte viac posilniť jeho puto k materskej krajine“.

Exprezident tiež zdôraznil, že bez zmeny hodnotového rebríčka susedných národov vo vzťahu k Maďarsku nie je možné dospieť ku konečnému a uspokojivému riešeniu postavenia maďarských menšín v zahraničí. „Aj u Maďarska je však potrebný iný postoj k susedom,“ konštatoval.

Na podujatí sa nezúčastnil žiaden predstaviteľ slovenskej vlády, nakoniec neprišiel ani predseda strany Most – Híd Béla Bugár, čo zdôvodnil tým, že nechce, sa z oslavy stala politická záležitosť. Politológ Michal Horský to vníma, ako dobrú správu pre celé Slovensko.

„Najmä preto, že posledné prezidentské aktivity dnes už bývalého maďarského prezidenta mali nádych tak trochu veľkouhorskej politickej filozofie, s ktorou sa volič na Slovensku rozišiel v momente, keď v nedávnych voľbách nenominoval do parlamentu SMK, ktorá sa s touto filozofiou pohrávala,“ uviedol Horský. Návšteva Sólyoma bola podľa neho preto „tak trochu nadbytočná.“

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most) povedal, že pozvánka na oslavu mu zaslali, ale uprednostnil otcovské povinnosti. „Je fakt, že sa blíži koniec letných prázdnin a nevedel som byť poriadne s mojimi deťmi, takže celý víkend som strávil s nimi,“ uviedol.

Stranu Most tak nakoniec zastupovali Slováci Peter Zajac a Ondrej Dostál, ktorý vysvetlil, že Štefan bol nielen maďarský ale aj slovenský kráľ. „Preto je namieste, aby si ho pripomínali nielen Maďari, ale aj Slováci. Ja to cítim, ako niečo prirodzené,“ dodal Dostál.

Sólyomov prejav trval asi štvrťhodinu a potom položil k soche veniec, nasledoval ho primátor Komárna Tibor Bastrnák (Most), Peter Zajac a Ondrej Dostál, ale i členovia na mimoparlamentnej SMK na čele s expredsedom Pálom Csákym. Ten nebol spokojný s formou organizácie celej slávnosti, ktorú organizoval primátor Komárna.

„Myslím si, že nevhodnosti súčasného platného jazykového zákona sa prejavili i tu. Organizátori nedocenili to, čo sa tu udialo. Ľudia svojím správaním dali najavo, že to nebolo dobre zorganizované,“ povedal Csáky. Poukázal tak na to, že po Sólyomovom príhovore prečítala moderátorka jeho príspevok v slovenčine, v plnom znení. „Bola to skôr fraška tá časť, čo ja ľutujem,“ povedal Csáky, ktorý verí, že sa z tohto podujatia v Komárne stane tradícia. „Určite sa tu stretneme aj o rok. Predpokladám, že s novým primátorom,“ povedal Csáky.

Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová v reakcii na návštevu maďarského exprezidenta vyhlásila, že jeho účasť nebola nič iné ako „obyčajná maďarská politická provokácia pripravená v spolupráci s politikmi strany Most – Híd“.

„Maďarskí politici z obidvoch brehov Dunaja opäť dokazujú svoje priority a tými určite nie sú snahy o susedské spolunažívanie,“ uviedla Belousovová, ktorá je presvedčená, že nešlo o úctu k svätému Štefanovi. „Tú by Sólyom mohol preukázať aj pri pamätníkoch na území Maďarska,“ dodala.

Na slávnosti vialo niekoľko maďarských štátnych zástav, ale aj Árpádovské vlajky. Prišlo aj niekoľko mladých prívržencov z maďarského nacionalistického Hnutia 64 žúp.