Súd pustil podnikateľa, ktorý mal ovplyvňovať vojenské tendre

vv | 26.08.2010 11:21, aktualizované: 
Trenčiansky obchodník, ktorého polícia zadržala pre manipulovanie s tendrami na ministerstve obrany, bude vyšetrovaný na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici spred týždňa.

Ten minulý piatok rozhodol o väzbe podnikateľa, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti. Podnikateľ je obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Podľa Najvyššieho súdu špeciálny prokurátor a sudkyňa špecializovaného súdu postupovali nezákonne. Prokurátor tým, že podal návrh na väzbu oneskorene, až po uplynutí 48 hodín. Tým podľa Najvyššieho súdu nebola dodržaná zákonná lehota, keď môže byť obvinený zadržaný bez rozhodnutia súdu.

Najvyšší súd poukázal aj na ďalšie nedostatky v spise. Polícia zadržala podnikateľa 18. augusta už okolo obeda, následne s ním prešla jeho firmy, v ktorých spravila prehliadku. V trestnom spise však bolo uvedené, že osobná sloboda podnikateľa bola obmedzená až večer toho istého dňa. Tento postup označil senát Najvyššieho súdu za nezákonný.

Proti rozhodnutiu súdu sa nemožno odvolať. Sťažnosť proti väzbe podal advokát obvineného Juraj Trokan.

Podľa polície podnikateľ prijímal a odovzdával úplatky, čím ovplyvňoval tendre na ministerstve obrany. Konkrétne mal ovplyvniť tendre za 1,76 milióna eur. V jeho firme našla polícia 176-tisíc eur v hotovosti rozdelených vo viac ako desiatich obálkach. Na nich bol názov firmy a percentá. Malo ísť o desať percent z ceny zákazky.