Vrah a obete mali susedské spory, niektorí hovoria dokonca o rasizme

ČTK | 31.08.2010 11:54
vrah, streľba, Devínska Nová Ves, strelec Foto:
Na displeji fotoaparátu je strelec z Devínskej Novej Vsi.
Predovšetkým susedské spory vidia obyvatelia postihnutej bytovky za vyčíňaním strelca so samopalom, ktorý v pondelok na bratislavskom sídlisku Devínska Nová Ves zabil sedem ľudí a potom spáchal samovraždu. Napísali to viaceré denníky. Niektorí z príbuzných obetí podľa denníka Sme hovorili aj o rasovom motíve, ktorý však polícia zatiaľ nepotvrdila.

Šesť zo siedmich obetí strelca patrilo podľa polície k jednej rodine rómskeho pôvodu. „Nevychádzali spolu dobre. On bol taký zvláštny, žil sám,“ citovalo Sme približne 45-ročnú ženu zo susedstva. Zavraždená rodina mala podľa denníka povesť neprispôsobivých občanov, údajne sa v byte bujaro zabávali a do noci robili hluk.

„Nemal rád čiernych. Stále proti nám niečo mal. Býval oproti v garzónke,“ tvrdila jedna z príbuzných obetí. Polícia však zatiaľ o motíve nechcela špekulovať, nepotvrdila ani to, že by za streľbou mala byť rasová neznášanlivosť.

Muž rozpútal vraždenie v pondelok doobeda v byte rodiny, kde zabil štyri ženy a jedného muža. Ich ďalšieho príbuzného zavraždil pri vchode paneláku. Potom pálil po náhodných obetiach, streľbu neprežila ďalšia žena, ktorá zrejme v nesprávnom čase vyšla na balkón. Viac ako desiatku ľudí zranil, medzi nimi bol aj trojročný chlapček. Vážne zranenia utrpel i jeden zo zasahujúcich policajtov.

Hospodárske noviny napísali, že podľa susedov mal muž nepriateľskú povahu a správanie nielen voči Rómom, ale aj ostatným obyvateľom bytovky.

Vrah mal podľa polície 48 rokov, viaceré médiá ho označili za bývalého vojaka. Podľa denníka Nový čas sa volal Ľubomír H. a v roku 1992 vraj už čelil obvineniu pre násilný trestný čin. V Devínskej Novej Vsi vnikol do bytu istého muža a hrozil, že mu ublíži, ak nebude splácať pôžičku, ktorej je ručiteľom, tvrdil denník.