Štátny smútok bude vo štvrtok, vláda odškodní obete streľby

TASR, SITA | 31.08.2010 16:48, aktualizované: 
radičová, vláda, mihál Foto:
Premiérka Iveta Radičová a minister práce Jozef Mihál.
Pre krvavý incident, ktorý sa odohral v pondelok dopoludnia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, vyhlásila vláda na mimoriadnom rokovaní na štvrtok 2. septembra štátny smútok.

Pietna spomienka na obete krvavého incidentu potrvá od 8:00 do 18:00.

Štátne orgány, inštitúcie a orgány územnej samosprávy v tomto čase spustia štátne vlajky na pol žrde. Štátny smútok vyhlásila vláda na základe zákona o štátnych symboloch SR. Útočníkom, ktorý postrieľal sedem ľudí a sám pri šialenej prestrelke zomrel, bol 48-ročný Ľubomír Harman z Devínskej Novej Vsi.

Policajti budú lepšie vyzbrojení

Pondelkové tragické udalosti v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sú pre Slovenskú republiku úplne nová udalosť a nová skutočnosť. Po mimoriadnom rokovaní vlády to povedala predsedníčka vlády Iveta Radičová. Avizovala, že odškodnené budú „nevinné obete incidentu“.

Vniesť istotu do života občanov by podľa premiérky malo predovšetkým ďalšie uznesenie, ktoré vláda prijala a má zaistiť lepšie vyzbrojenie policajtov, zakázať využívanie automatických zbraní na športové účely a zaviesť pravidelné psychotesty pre legálnych držiteľov zbraní. Vyhodnotí sa tiež, či existujúci metodický postup, ktorý policajti použili pri zásahu proti strelcovi v Devínskej Novej Vsi, je vyhovujúci. Ďalšie opatrenia sa pripravia na zasadnutia vlády v najbližšom období.

Prispejú aj na pohreb

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny je pripravené poskytnúť dotácie na humanitnú starostlivosť vo výške 829.85 eura, ako aj príspevok na pohreb v sume 79.67 eura.

O poskytnutí finančnej pomoci bude na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny vo štvrtom bratislavskom obvode informovať určený zamestnanec. Jeho úlohou bude vypracovať zoznam pozostalých a zranených osôb po obetiach tragickej udalosti, ktorí majú záujem o poskytnutie predmetnej dotácie. Uvedenú dotáciu bude možné použiť na zmiernenie dôsledkov tragickej udalosti.

Vypracovaný zoznam, vrátane písomnej žiadosti a informácie o sociálnych pomeroch jednotlivých žiadateľov predloží príslušný úrad ministerstvu. Rozhodnutie je v jeho právomoci. Príspevok na pohreb si oprávnená osoba môže uplatniť podaním písomnej žiadosti na úrade práce podľa miesta posledného trvalého alebo prechodného pobytu zomrelého. Žiadosť potvrdí pohrebná služba.

Úrad práce vyplatí príspevok oprávnenej osobe najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom podala platiteľovi žiadosť o výplatu príspevku.

Úrad práce vyplatí príspevok oprávnenej osobe v hotovosti alebo ho poukáže na jej účet v banke. Nárok na príspevok na pohreb zaniká uplynutím jedného roka odo dňa uplatnenia si nároku.
Vláda taktiež upozornila pozostalých na možnosti uplatnenia si nárokov v zmysle zákona o sociálnom poistení na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Chronológia dní štátneho smútku v SR

6. apríla 2005 - Na Slovensku bol vyhlásený štátny smútok v súvislosti s úmrtím pápeža Jána Pavla II., a to až do pohrebu hlavy katolíckej cirkvi. Napriek tomu, že štátny smútok nebol vyhlásený oficiálne, vydalo MV SR pokyn, že štátne vlajky zostanú na štátnych orgánoch a inštitúciách územnej samosprávy spustené na pol žrde. Rozhodnutie rezortu vnútra podporil aj prezident Ivan Gašparovič.

23. januára 2006 - V Slovenskej republike sa začal 24-hodinový štátny smútok na pamiatku obetí leteckej katastrofy vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce spustením štátnych vlajok na pol žrde. Slovenské vojenské lietadlo AN-24 vracajúce sa z Kosova sa 20. januára 2006 krátko po 19.30 h zrútilo približne päť kilometrov od slovenských hraníc. Na palube bolo 43 osôb, prežil jediný vojak. Štátny smútok vyhlásila vláda 20. januára 2006.

9. septembra 2008 - Štátny smútok vyhlásila vláda 8. septembra 2008 na pamiatku civilných obetí havárie slovenského autobusu v Chorvátsku. Pri nej 7. septembra 2008 zahynulo na mieste 11 ľudí, ďalší traja pri prevoze do nemocnice alebo krátko po ňom a dve hospitalizované ženy v košickej nemocnici. Vlajky boli na pol žrde od poludnia 9. septembra do 12.00 hodiny nasledujúceho dňa.

22. februára 2009 - Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí 21. februára 2009 vyhlásila štátny smútok na 22. februára 2009 od 8. do 20. hodiny. Smútok vyhlásili v súvislosti s tragickou haváriou autobusu na železničnom priecestí pri Polomke v okrese Brezno, kde sa zrazil s vlakom a na mieste zahynulo 12 ľudí.

12. augusta 2009 - Na Slovensku bol od 8.00 hod do 20.00 hod. štátny smútok v súvislosti s banským nešťastím v Handlovej, pri ktorom zahynulo 20 baníkov. Vláda SR ho vyhlásila na svojom mimoriadnom zasadnutí 11. augusta 2009.

18. apríla 2010 - Vláda SR vyhlásila štátny smútok, aby si uctila pamiatku obetí leteckého nešťastia pri ruskom meste Smolensk, pri ktorom 10. apríla 2010 zahynul poľský prezident Lech Kaczynski s manželkou a početnou delegáciou.