Málo času. Preto vraj vláda nerobila väčšie škrty na výdavkoch štátu

SITA | 11.09.2010 14:19
Ivan Mikloš Foto:
Minister financií Ivan Mikloš
Vláda nemohla do konsolidačného balíčka na zlepšenie stavu verejných financií zakomponovať viac škrtov na strane výdavkov štátu, podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) jej v tom bránila krátkosť času.

„Ja si tiež myslím, že sa dá usporiť na strane výdavkov aj viac, ale nedá sa usporiť viac tak, aby sa to dalo premietnuť do návrhu štátneho rozpočtu a verejných rozpočtov na budúci rok. Ten proces má svoje lehoty,“ vysvetlil Mikloš v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Konsolidačný balíček sa má skladať z približne 900 miliónov eur úspor na strane výdavkov. Zvyšných 800 miliónov eur majú predstavovať opatrenia, ktoré pocítia aj ľudia v peňaženkách, napríklad zvýšená DPH, či zrušené rôzne výnimky. Mikloš pripustil, že v budúcich rokoch chce vláda viac šetriť škrtaním na spotrebe štátu, menej by sa mali opatrenia dotknúť peňaženiek ľudí. "Avizujem tým, že budeme venovať permanentnú pozornosť veľmi dôslednej analýze efektívnosti výdavkov a odhaľovaniu rezerv, " uviedol Mikloš.

Bývalý štátny tajomník rezortu financií a dnes poslanec Peter Kažimír je k plánu veľmi skeptický. „Po šiestich týždňoch váhania z koalície vypadol taký balíček skromnosti, ktorý má napĺňať samozrejme z hľadiska príjmov, ale o šetrení sa verejnosť, novinári nedozvedeli nič,“ uviedol Kažimír. Pripomenul, že najprv sa hovorilo o tom, že konsolidačný balíček sa mal skladať zo zdrojov, v ktorých budú úspory na strane výdavov voči navŕšeným príjmom v pomere 2:1 a teraz je to pomaly 1:1. Podľa Mikloša sa o pôvodnom pomere nehovorilo ako o záväzku koalície, ale ako o optimálnom modeli.

Mikloš tvrdí, že stav verejných financií na Slovensku je na gréckej úrovni a odmieta, že by deficit bol na úrovni priemeru Európskej únie. „Zdedený stav verejných financií je žalostný, " konštatoval Mikloš. S ministrovými závermi nesúhlasí Kažimír. Podľa neho Mikloš "hrá legendu o spálenej zemi, ktorú oni (koalícia) teraz hrajú, že ju idú obrábať“. „Má za cieľ zakryť rozpačitosť pri tvorbe konsolidačného plánu,“ myslí si Kažimír, ktorý sa pýta, prečo teda agentúry neznižujú ratingové hodnotenie Slovenska, ak je stav financií taký, ako hovorí Mikloš.

Dohoda o cene diaľničných známok je uzavretá

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) neuvažuje nad „zmäkčením“ opatrení, ktorými by sa mala od budúceho roka zvýšiť cena diaľničných nálepiek a daňovo zvýhodnenej tzv. červenej nafty, ktorú používajú najmä poľnohospodári. „Čo sa týka červenej nafty a diaľničných známok, tak tú dohodu považujem za konečnú a uzavretú,“ uviedol Mikloš v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Bývalý minister dopravy a terajší poslanec Národnej rady za Smer-SD Ľubomír Vážny kritizoval zámer vlády zvýšiť cenu ročných diaľničným nálepiek pre osobné automobily na 50 eur. Na stredajšej tlačovej besede to označil za nehorázny útok na peňaženky motoristov a občanov, ale aj malých podnikateľov, ktorí využívajú automobily do 3,5 tony. „Ak má vláda dostatok zdrojov v štátnom rozpočte a z eurofondov, prečo potom zvyšuje ceny diaľničných nálepiek a svojím riešením zaťažuje peňaženky motoristov a občanov,“ uviedol vtedy Vážny.

Za ďalší problém Vážny označil tzv. konsolidačný balíček, v ktorom sú podľa neho skryté ďalšie opatrenia, ktoré zaťažia peňaženky motoristov. V súvislosti s plánovaným zvýšením dane z pridanej hodnoty z 19 na 20 % sa zvýšia aj ceny pohonných hmôt, a následne o 0,17 % má byť drahšia aj tzv. červená nafta, ktorú využívajú najviac poľnohospodári.

„Zvyšovanie cien diaľničných nálepiek súvisí s východiskami štátneho rozpočtu. Ministerstvo dopravy dostalo cenové návrhy od Národnej diaľničnej spoločnosti, ktoré v súčasnosti posudzuje,“ povedal v stredu hovorca ministra dopravy Martin Krajčovič. Ako dodal, ceny diaľničných nálepiek neboli zvyšované od roku 2005 a sú aj výrazne nižšie ako v okolitých krajinách. Neuviedol pritom, aké ceny navrhla diaľničná spoločnosť.

Cena ročných diaľničných nálepiek pre automobily do 3,5 tony by sa mala od budúceho roku zvýšiť o 37 % zo súčasných 36,50 na 50 eur.