Vedenie polície odvolalo ďalších elitných vyšetrovateľov

Vanda Vavrová | 28.10.2010 21:15
jaroslav spišiak, polícia Foto:
Policajný prezident Jaroslav Spišiak naďalej odmieta vysvetliť dôvody personálnych výmen v polícii.
Po masívnych personálnych výmenách v Úrade boja proti organizovanej kriminalite v Banskej Bystrici sa scenár zopakoval aj v ďalších zložkách tohto elitného policajného útvaru.

Nové vedenie polície v úrade vymenilo spolu 20 funkcionárov a ďalších vyšetrovateľov.  Medzi nimi je aj šéf spravodajskej jednotky finančnej polície Ján Holič, ktorý preveroval kauzu financovania SDKÚ.

Policajný prezident Jaroslav Spišiak odmietol dôvody personálnych výmen vysvetliť. Na otázky Pravdy reagoval tým istým stanoviskom, ktoré poslal pred dvoma týždňami, keď Pravda prvýkrát informovala o čistkách v Úrade boja proti organizovanej kriminalite v Banskej Bystrici. „Neexistuje právny predpis, ktorý by nám ukladal povinnosť informovať o personálnych zmenách v Policajnom zbore,“ odkázal v ňom Spišiak.

Personálne výmeny v elitnom úrade v súvislosti s vyšetrovaním káuz financovania SDKÚ a Smeru nedávno komentoval generálny prokurátor Dobroslav Trnka. „Tieto kauzy vyšetrujú špeciálne útvary polície, ktoré boli v posledných dňoch do posledného chlapa vymenené,“ povedal pre TA3.

Okrem bývalého riaditeľa úradu Ivana Ševčíka boli odvolaní aj jeho dvaja zástupcovia, šéf Spravodajskej jednotky finančnej polície a jeho zástupca, riaditeľ Národnej protidrogovej jednotky a jeho zástupca, ďalších sedem šéfov odborov a ich zástupcovia z Bratislavy, Trnavy, Banskej Bystrice aj Košíc.

Ľudí, ktorí majú za sebou kauzy gangov Branislava Adamča, Roberta Okoličányho, krach nebankoviek Horizont a BMG či prípad Jozefa Majského, teraz podľa zdrojov Pravdy nahrádzajú neraz policajti z okresných riaditeľstiev, otázne pritom je, či majú potrebné skúsenosti.

Napríklad do úradu v Banskej Bystrici prišiel robiť zástupcu šéfa odboru policajt z okresu. Riaditeľom v Trnave sa zasa stal človek, ktorý bol tri roky v civile. Spravodajskú jednotku finančnej polície riadi bývalý pridelenec, ktorý bol niekoľko rokov v zahraničných misiách. Bratislavským šéfom sa zasa stal niekdajší príslušník inšpekcie ministra vnútra. Šéfa celého úradu nahradil Peter Krajíček, ktorý pracoval so súčasným policajným prezidentom Jaroslavom Spišiakom v bezpečnostnej službe v Slovnafte.

Odvolaní funkcionári dostali od vedenia ponuku odísť do iných policajných útvarov so zaradením do najnižšej, štvrtej platovej triedy, ktorá je určená pre policajných nováčikov.

Všetci policajti boli z funkcií odvolaní rozkazom ministra vnútra Daniela Lipšica. A to bez prerokovania s policajnými odbormi napriek tomu, že na rozkazoch stojí, že to bolo vopred prerokované s odborármi v základnej organizácií. Viacerí podali proti rozhodnutiu ministra sťažnosť, o ktorej ministerstvo ešte nerozhodlo.

Šéf policajných odborov Miroslav Litva potvrdil, že odvolania s vedením odborov nikto neprerokoval. „Zákon je koncipovaný tak, že nadriadený, teda minister, môže odbory obísť s tým, že odvolanie a preradenie policajta si vyžaduje dôležitý výkon funkcie,“ upozorňuje Litva.

Výmeny v Úrade boja proti organizovanej kriminalite kritizoval aj bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek na svojom blogu. Zastal sa Jána Holiča s tým, že jeho prípad dokazuje, že minister Lipšic umožnil vedeniu polície „vykonávať personálne výmeny na riadiacich postoch bez existencie relevantných podkladov a len na základe neoverených a nepodložených udaní“.

„Zároveň celej tejto nechutnej personálnej tragikomédii dal punc politického zasahovania. Najhoršie je, že Lipšic pokračuje v ešte masívnejších štvorročných personálnych zmenách, ktoré Policajný zbor už dve desaťročia zbytočne decimujú a politizujú,“ napísal na blogu.

Spišiak na tlačovej besede k zadržaniu údajného objednávateľa vraždy v Moste pri Bratislave Karola Mella personálne výmeny v polícii obhajoval tvrdením, že sa ho podarilo zadržať práve vďaka tomu, že sa v zbore vystriedali ľudia.

Bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor nechcel personálne výmeny komentovať. Tvrdí však, že sú na škodu celého Policajného zboru aj spoločnosti. „Je to slovenský folklór po každých voľbách meniť celý Policajný zbor. Od bežného referenta až po šéfa odboru,“ reagoval Ivor.

Bez zmien zatiaľ zostal v Úrade boja proti organizovanej kriminalite odbor boja proti terorizmu a odbor obchodovania s ľuďmi. „Sú to nezaujímavé pozície,“ uviedol policajt, ktorý si želá zostať v anonymite.

Odvolaní pracovníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite
Úrad boja proti organizovanej kriminalite

 • riaditeľ
 • zástupcovia riaditeľa – 1. zástupca, ktorý riadi vyšetrovanie, 2. zástupca, ktorý riadi operatívu

odbor Bratislava

 • riaditeľ odboru
 • zástupca riaditeľa odboru
 • vedúci oddelenia finančnej polície
 • vedúci oddelenia zločineckých štruktúr

odbor západ Trnava

 • riaditeľ odboru
 • vedúci protidrogového oddelenia

odbor stred Banská Bystrica

 • riaditeľ odboru
 • zástupca riaditeľa
 • vedúci oddelenia vyšetrovania
 • vedúci protidrogového oddelenia
 • vedúci oddelenia odhaľovania

odbor východ Košice

 • riaditeľ odboru
 • zástupkyňa riaditeľa
 • vedúci protidrogového oddelenia
 • vedúci finančného oddelenia

spravodajská jednotka finančnej polície

 • šéf a jeho zástupca

Národná protidrogová jednotka

 • šéf a jeho zástupca

odbor koordinacie a kriminálnych analýz

 • riaditeľ odboru

odbor boja proti terorizmu

*  bez personálnych zmien

**odbor obchodovania s ľuďmi **

 • bez personálnych zmien