Na vyšetrovateľku nahrávky vraj vyvíjali tlak. Lipšic: Trnka klame

TASR | 08.12.2010 11:47, aktualizované: 
Trnka Foto:
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka počas tlačovej konferencie. na ktorej oznámil, že na vyšetrovateľku zaoberajúcu sa prípadom nahrávky s hlasom podobným Robertovi Ficovi bol vyvíjaný nátlak.
Na vyšetrovateľku zaoberajúcu sa prípadom nahrávky s hlasom podobným predsedovi Smeru Robertovi Ficovi bol vyvíjaný nátlak. Na tlačovej konferencii to oznámil generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Informácie zo zákulisia prípadu prezradil preto, aby národ vedel, čo sa deje v "zdecimovanom Policajnom zbore".

„Vyšetrovateľka bola rozhodnutá odmietnuť túto kauzu. Dôkazy a výsluchy, ktoré tam boli realizované za prítomnosti špeciálneho prokurátora, svedčia o tom, že je to blud. Opýtajte sa pani vyšetrovateľky, či ju navštívil pán doktor Lipšic alebo pán doktor Spišiak,“ apeloval na novinárov.

Zároveň sa majú opýtať, prečo vyšetrovateľka vydala rozhodnutie také, aké vydala. „Opýtajte sa na jej zdravotný stav a na to, pod akým tlakom títo ľudia pracujú,“ povedal Trnka.

V tejto súvislosti upozornil, že to nie je on, kto zdevastoval políciu a justíciu. „Táto vláda z toho, čo napísala, ako políciu a justíciu zmení, doposiaľ, bohužiaľ, nespravila nič. Ja som tu označovaný za lumpa, ktorý devastuje štát. Ja? Ktorý som dostal najväčších lumpov za mreže? Teda, nie ja, ale moji kolegovia?“ pýtal sa.

Podrobnosti o údajnom nátlaku povedať nechcel. Rovnako ani nespresnil, či vyšetrovateľka dospela k záveru, že nahrávka s údajným Ficovým hlasom je podvrh. „Nevidel som jej rozhodnutie, bol som ústne informovaný špeciálnym prokurátorom,“ dodal Trnka.

Prípad vraj chcela zamietnuť

Vyšetrovateľka chcela tento prípad zamietnuť. „Obsah nahrávky bol z trestnoprávneho hľadiska nulitný, takže ani nebolo potrebné skúmať, či išlo o Ficov hlas, alebo nie,“ povedal exkluzívne zástupca vedúceho oddelenia vyšetrovania bratislavského odboru boja proti korupcii na Úrade boja proti korupcii Juraj Očovský.

Zmena však nastala po návšteve policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka. Ten prišiel na toto oddelenie 22. novembra, kde sa o tomto prípade rozprával s Očovským. Ten počas rozhovoru informoval Spišiaka, že Fico v tejto súvislosti už pred vyšetrovateľkou vypovedal. Podrobnosti výpovede ale Očovský nevedel. Oznámil mu tiež rozhodnutie vyšetrovateľky a dozorujúceho prokurátora, že prípad sa chystajú zamietnuť. Podľa Očovského na to Spišiak reagoval tak, že napriek tomu je potrebné urobiť niečo, aby sa nahrávka a zmluva mohli podrobiť expertíze, keďže sa o kauzu zaujímajú novinári aj minister vnútra Daniel Lipšic.

Po odchode Spišiaka sa Očovský bavil s vyšetrovateľkou, ktorá mu potvrdila svoje predchádzajúce stanovisko. „Zaregistroval som, že následne po niekoľkých dňoch od návštevy policajného prezidenta bolo vydané uznesenie o začatí trestného stíhania,“ uviedol Očovský.

Spišiak povedal, že vo veci preverovania nahrávky bolo potrebné začatie trestného stíhania, aby mohli byť prizvaní do prípadu znalci. Tí by posúdili pravosť nahrávky s Ficovým hlasom a pravosť zmluvy uzavretej medzi podnikateľmi Fedorom Flašíkom a Ľubomírom Blaškom o darovaní peňazí Smeru. Toto uznesenie o začatí trestného stíhania podľa Spišiaka zrušila špeciálna prokuratúra. Spišiak uviedol, že z uznesenia prokuratúry vyplýva, že na základe vyjadrení dotknutých osôb je zrejmé, že ide o falošné dokumenty. „Vyjadrili sa tí, o ktorých sa jedná, či ten podpis je jeho a on povedal, že nie je,“ povedal Spišiak. Minister vnútra potvrdil, že poskytol polícii originál spomínanej zmluvy. Povedal, že ho má od človeka, ktorý pôsobil v mediálnom prostredí. Jeho meno však zverejniť odmietol.

Na vyšetrovateľku nevyvíjal nátlak nikto, tvrdí Lipšic

Generálny prokurátor klame, keď hovorí, že bol vyvíjaný nátlak zo strany vedenia rezortu vnútra na vyšetrovateľku. Povedal to minister vnútra Daniel Lipšic.

„Na túto vyšetrovateľku nevyvíjal nátlak nikto,“ vyhlásil Lipšic. Zároveň uviedol, že so spomínanou vyšetrovateľkou sa stretol iba raz v septembri, keď v kauze nahrávky vypovedal ako oznamovateľ. Štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka rovnako vyhlásil, že Trnka klame a žiada od neho, aby sa mu verejne ospravedlnil. So spomínanou vyšetrovateľkou sa podľa svojich slov nikdy nestretol a ani nepozná jej meno.

Generálny prokurátor podľa Lipšica tvrdil viacerým ľuďom vo vládnej koalícii, že podozrenie z nezákonného financovania Smeru je vážne a že aj zmluvu aj nahrávku je potrebné expertízne preskúmať. „V tom čase mal zrejme pocit, že ešte môže získať hlasy poslancov vládnej koalície pri voľbe generálneho prokurátora. Dnes, keď zistil, že má hlasy strany Smer, hovorí pravý opak,“ povedal Lipšic.

Trnka rázne odmietol vyjadrenie ministra, že by klamal. „Nie som klamár. Asi sa niekto zbláznil a ja to nie som,“ povedal v krátkej reakcii.

Fico: Vláda potrebuje politického generálneho prokurátora

Predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer verí, že súčasná koalícia, najmä rezort vnútra, tlačí na orgány činné v trestnom konaní. Fico vyhlásil na tlačovej konferencii na margo výroku generálneho prokurátora Trnku, že na vyšetrovateľku kauzy nahrávky s hlasom podobným Ficovi tlačil minister vnútra aj policajný prezident.

„Veď nič iné nemajú, pod rukami sa im rozsypáva vláda, tak potrebujú mať niekoho zaveseného na háku. Je veľký tlak ministerstva vnútra na vyšetrovateľov, aby sa v kauzách pre nich politicky dôležitých konalo rýchlejšie,“ vysvetlil Fico.

Podľa jeho slov reakcie Lipšica a štátneho tajomníka Maroša Žilinku na Trnkov výrok potvrdili, že potrebujú politického generálneho prokurátora, ktorý ich bude poslúchať. „Potrebujú ho tam preto, lebo sa boja, že by niekto mohol mať zdravý rozum a povedať niečo iné, ako chce pán Lipšic, Žilinka či Spišiak. O to viac je potrebné zabezpečiť legitímny a spravodlivý výber generálneho prokurátora v tajnej voľbe,“ poznamenal.

Fico sa priznal, že naňho pôsobil 1500-krát dôveryhodnejšie Trnka „ako tí dvaja páni, ktorí tam stáli ako vyplašené zajace“.

Na otázku, či si Fico nenechá expertízne preveriť nahrávku sám, keďže trestné stíhanie bolo zastavené, odvetil, že on sa môže aj sám obviniť, odsúdiť a zavrieť do cely. „Ja som jasne vyhlásil, že budem reagovať na všetky požiadavky orgánov činných v trestnom konaní. Požiadali ma, aby som sa dostavil a dostavil som sa, prebehol výsluch, všetko sa nahralo. Je to podvrh a blud. Ja sa mám vyviňovať za to, že špeciálny prokurátor nejako rozhodol?“ pýtal sa.

O obsahu nahrávky informoval ako prvý portál sme.sk. Hlas údajne podobný Ficovmu sa na zvukovom zázname chváli, že sumu 75 miliónov korún (2,49 milióna eur) zohnal „vlastnou hlavou“. „Ja len môžem povedať, že som zabezpečil, a toto môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci,“ povedal hlas na nahrávke. V rokoch 2001 a 2002 dostala strana od sponzorov oficiálne len necelých päť miliónov korún.