Sulík: Ak by nevznikla SaS, Fico by tu raboval možno ešte viac

SITA | 20.01.2011 12:57
Richard Sulík Foto:
Richard Sulík.
Ak by strana Sloboda a Solidarita (SaS) nevznikla, naďalej by tu podľa predsedu strany Richarda Sulíka vládla ľavicová vláda na čele s Robertom Ficom a páchala možno ešte väčšie zlo a rabovačky, ako to bolo do roku 2010. Sulík preto vznik súčasnej vlády považuje za najväčší prínos jeho strany.

Ako uviedol pri hodnotení prvého polroku účasti SaS vo vláde, súčasný kabinet napráva hriechy, ktoré minulá vláda napáchala. „SaS zastavila rozkrádanie v tejto krajine. Potvrdzuje sa, že sme strana odborníkov. Naši ministri ako celok sú najkvalitnejší,“ vyhlásil.

Sulík priznal, že SaS aj spravila chyby. „Vieme si ich priznať a učíme sa z nich. Robíme ich menej,“ vyhlásil. Za veľkú chybu považuje Liberálny dom, za ktorú sa voličom ospravedlnil. Za chyby považuje aj svoj let do Salzburgu alebo obed s veľvyslancami. Podľa neho strana ide odhodlane napĺňať svoj program. „Sme si vedomí, že sa nám nepodarí naplniť všetko, ale ideme do toho s úprimnou snahou. Urobíme všetko pre to, aby bol naplnený sľub o zavedení odvodového bonusu,“ dodal.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál zdôraznil, že nová vláda podporuje mladé rodiny, čím plní programové vyhlásenie vlády. Na podporu mladých rodín tento rok je v rozpočte vyčlenených o 105 miliónov eur viac ako v roku 2010.

„Zaviedli sme poriadok do systému nemocenských dávok. Odstránili sme anomáliu, podľa ktorej poberatelia rodičovského príspevku nemohli pracovať. Odstránili sme diskrimináciu náhradných rodín. V zákone o sociálnom poistení sme odstránili výnimky. Je to prvý nevyhnutný krok k ďalším zmenám, ako je zavedenie superhrubej mzdy,“ upozornil Mihál na najdôležitejšie oblasti, ktoré sa mu za pol roka v kresle ministra podarili.

Minister hospodárstva Juraj Miškov upozornil, že rezortu sa podarilo usporiť 16 miliónov eur v druhom polroku roka 2010 a to zavedením elektronických aukcií. „To by v budúcnosti malo ušetriť 40 percent nákladov,“ uviedol v súvislosti s elektronickými aukciami. Jeho cieľom je zlepšovanie podnikateľského prostredia.

Podľa ministra obrany Ľubomíra Galka nové vedenie rezortu zastavilo bezhlavé rozkrádanie na ministerstve. „Podávame trestné oznámenia, ak odhaľujeme porušenia zákonov,“ uviedol. Ako príklad uviedol nákup člnov bez motorov. Pripomenul, že ozbrojené sily pomáhali pri záchrane ľudí a majetkov pri povodniach a pri zosuvoch pôdy. Upozornil tiež na zvýšenie ich kreditu v zahraničí. Podľa neho zvýšenie počtu vojakov v Afganistane bolo tentokrát finančne kryté.

„Ocenením pôsobenia v zahraničí je ponuka pre SR pôsobiť ako vedúca krajina v misii juh ALTEA v Bosne a Hercegovine. Túto ponuku zvažujeme,“ povedal. Galko chce z ministerstva obrany spraviť transparentné a funkčné ministerstvo. Chce dokázať, že rezort môže fungovať bez korupčných škandálov.

Na ministerstve kultúry SaS splnila jeden z významných predvolebných sľubov – vznik RTVS, čo je začiatok reformy verejnoprávnych médií na Slovensku, ktorej výsledkom bude záchrana verejnoprávneho vysielania. „My sme mali odvahu začať túto reformu. Na rade je transformácia TA SR,“ zdôraznil minister kultúry Daniel Krajcer. Rezort nastavil prísnejšie pravidlá pri fungovaní Audiovizuálneho fondu. Pripomenul tiež vypovedanie jedného z najhorších kontraktov, a to zmluvu na digitalizáciu kultúrneho dedičstva.

Najväčšie rozpory v koalícii nie sú medzi SaS a KDH

Sulík si tiež nemyslí, že jeho strana má najviac ideových rozporov s KDH. „Sú rozdiely vo videní sveta medzi každou stranou. Programové vyhlásenie vlády je hrubá čiara, z ktorej vychádzame. Pri zákone o zbraniach a strelive sme s KDH na jednej lodi. Je to pri každom zákone od prípadu k prípadu,“ uviedol Sulík. Koalícia podľa neho dobre spolupracuje. „Je postavená na dobrých základoch,“ dodal.

Predseda KDH Ján Figeľ povedal, že najväčší rozdiel alebo ideový rozpor je v koalícii medzi KDH a SaS. „Je to iste dané aj tým, že my sme 20-ročnou politickou stranou, oni sú noví a niektoré veci ako keby teraz zisťovali a uplatňovali,“ povedal Figeľ. Niekedy je to podľa neho pri zvolávaní schôdze, niekedy je to pri témach, ktoré už majú aj svoje dejiny. „Generálny prokurátor, inštitúcie v štáte,“ dodal.

Rozdiely medzi KDH a SaS sú však podľa Figeľa aj hodnotové. „Keď sme riešili zákon o hazardných hrách, tak najväčší spor nebol medzi koalíciou a opozíciou, ale KDH a SaS, kde SaS skôr obhajovala projekt megakasína, ktorý my považujeme za Las Vegas na Dunaji, teda za neprijateľné dielo, ktoré by zmenilo charakter nielen hlavného mesta, ale kultúry krajiny,“ upozornil.